Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Beyoğlu esnafının yüzde 80 kaybı var'

Giriş Tarihi: 18.6.2013 23:36
Gezi Parkı odaklı gelişmelerde, Taksim ve çevresindeki işyerleri ciddi oranda ciro kaybı yaşarken, 30 bin yatak kapasitesine sahip Beyoğlu'nda sadece otellerin zararının 70 milyon lirayı bulduğu bildirildi.


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gezi Parkı olaylarının esnafa verdiği zarara ilişkin Anadolu Ajansı'na konuştu.

Gezi Parkı'nda soruları yanıtlayan Demircan, olayların hemen hemen tümünün Beyoğlu'nda gerçekleştiğini belirterek müthiş bir maddi zarara uğradıklarını, aynı zamanda esnafın motivasyon kaybı yaşadığını söyledi.

Olaylar son günlerde yatıştığı için herkesin yüzünün güldüğünü dile getiren Demircan, "Son 20 günü ele aldığımızda ve esnafımızın tümüne baktığımızda ciroda yüzde 80 kaybımız var. Zaten gelen müşterimizde yüzde 80 kaybımız var" dedi.

Demircan, Beyoğlu'nun turizme endeksli bir ticari hayatının olduğunu ifade ederek, ilçede bulunan otellerin, yeme-içme ve eğlence mekanlarının günlük hayat sirkülasyonundan beslendiğini, bu sirkülasyonun azalmasıyla ticari volümlerini kaybettiğini aktardı.

İnsanların, en küçük bir güvensizlik yaşanan yere gitmekten vazgeçtiğini ve Beyoğlu'nda da böyle bir durum yaşandığını belirten Demircan, şöyle devam etti: "En somut verileri turizmde görebiliyoruz. Beyoğlu'nda 30 bin yatağımız var. Kongre sezonundaydık. En prestijli sezonda, kongre iptalleri oldu. Müşteriler geldi, otellerine giremedi. Bir bölümü de olaylardan olumsuz etkilendi, gelmedi. Burada bulunan 30 bin yataktan, yatak başı 50 Avro olarak hesaplansa, günlük 1,5 milyon Avro kayıp var. 20 günde toplam kayıp 30 milyon Avro eder. Sadece yataktan kaybımızın 70 milyon lira gibi bir rakama geldiği görülüyor. Kongre müşterisinin ayrıca girdi sağladığı göz önüne alınırsa, otelcilik sektöründe ciddi kaybımız olduğunu düşünüyoruz. Ölçülebilir olduğu için turizm örneğini verdim. Diğer esnafımız için de yüzde 80 ciro kaybı olduğunu çok net söyleyebiliriz. Bu aşamadan sonra bizim için her şey, sihirli kelime olan 'normalleşme' üzerinden dönüyor. Özellikle medyamıza istirham ediyorum; Beyoğlu'ndan haberler verirken, burada hayatın hala normale dönmediği hissini veren haberlerden kaçınmalarını rica ediyorum. Taksim, Beyoğlu hepimizin. Buradaki esnaf buraya hayat, can veriyor."

"CİRO DÜŞÜNCE ESNAFIN ÇIKARDIĞI İŞÇİ EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR, KİRASINI ÖDEYEMİYOR"

Demircan, şehrin iki önemli kutbu olduğunu, birincisinin Eminönü, ikincisinin ise günlük 2 milyon kişinin geldiği Taksim olduğunu kaydederek, bu iki noktanın da uluslararası ziyaretçilerden ve ülke potansiyelinden beslendiğini, buralarda hayat durduğunda, perakendeci esnafların yanı sıra toptancıların da etkilendiğini dile getirdi.

Beyoğlu'nda hayatın normale döndüğünü gösteren haberlere ihtiyaçları olduğunu dile getiren Demircan, artık kültür-sanat müesseselerinin, günlük etkinliklerine dönmesi gerektiğini, hayatın gün be gün daha iyi olduğunu söyledi.

Beyoğlu esnafıyla her gün görüştüğünü aktararak, buradaki esnafın sanayiden değil turizmden beslendiğini, siparişlerini 2 yıl önceden almadıklarını, gündelik hayattan beslendiğini bildiren Demircan, "Ciro olacak ki kar olacak. O paradan maaşlar ödenecek. Ciro düştüğünde ve bu da uzun sürdüğünde, sıkışan esnaf bu durumdan kurtulmak için çalışanını ücretsiz izne çıkartacak ve bu sefer de insanlar evlerine ekmek götüremeyecek, kiralarını ödeyemeyecek. Bu anlamda herkesten anlayış bekliyoruz" diye konuştu.

"ZARAR GÖRENLER İÇİN BÜTÜN ESNAFLA TOPLANTI YAPACAĞIZ"

Demircan, İstanbul Valiliği'nin maddi zarara uğrayan esnaf için bir fonunun olduğunu, çektikleri fotoğraflarla ve dilekçe ile Kaymakamlığa başvuruda bulunmaları halinde, ensafın zarar tazmini konusunda Hükümetin desteğine muhatap olacağını söyledi.

Beyoğlu Belediyesi olarak bu hafta içerisinde bütün esnaf gruplarının katılımıyla toplantı yapacaklarını dile getiren Demircan, bu toplantıda sıkıntılı süreci nasıl atlatacaklarını, bu yönde neler yapacaklarını tartışacaklarını söyledi.

Demircan, ekstra yapılacak hiçbir katkının, normalleşmenin getireceği katkıyı getiremeyeceğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyoğlu esnafının yüzde 80 kaybı var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN