Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torba yasa da olur

Demirtaş siyasetin önünün açılmasını isterken, çözüm sürecinde ilerleme için 20-25 maddelik demokratikleşme paketinin torba yasa olarak da geçirilebileceğini söyledi

Çözüm sürecinde PKK'lıların çekilmesi sürerken, gözler sürecin ikinci aşaması olarak ifade edilen demokratik adımlara çevrildi. Meclis tatile girmeden önce ifade özgürlüğü başta olmak üzere birçok düzenlemeyi içeren bir "insan hakları paketi" açıklanması bekleniyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "İkinci aşamanın muhatabı biziz. Çekilme belli aşamaya geldi. Tutuklu arkadaşlarımız bırakılmazsa rolümüzü oynayamayız. Bu ay Kürt sorununu çözelim demiyoruz ama irade görmek istiyoruz" dedi. BDP dün Merkez Yürütme Kurulu'nu toplarken, Meclis'te bir grup gazeteci ile sohbet eden Demirtaş, "Kandil silahlı güçlerini çekiyor, sıra hükümette" diyerek özetle şunları söyledi:
SÜREÇ DURMAZ: Bizim süreci durdurma gibi gücümüz yok. Süreci kim başlatmışsa o durdurur.
ÇEKİLME: Kandil silahlı güçlerini çekiyor, bir sıkıntı yok. Siyasetin önü açılmadan ilerleme olmaz. Tutuklu arkadaşlarımızın tahliye edilmemesi bu anlayışın değişmediğini gösteriyor. Hükümet yasaları değiştirecek ki insanlar serbest kalsın. Bu yapılmazsa süreç durur mu? Hayır, süreç ilerleyebilir ama rolümüzü oynayamayız. Hükümet başka mekanizma bulur.
2. AŞAMADA MUHATAP BİZİZ: İkinci aşamanın muhatabı BDP'dir. 'Biz süreci bitiririz' diye bir niyet içinde değiliz. Bu sadece bir uyarıdır.
ACİL PAKET: Acil olarak 20-25 maddelik bir paketin hazırlanması gerekiyor. Terörle Mücadele Kanunu, basın, toplantı, gösteri kanunu, siyasi partiler, ceza kanunu bizim önerilerimiz arasında. Paket torba yasa olarak da gelebilir. Sadece Meclis'e sunulması bile sürecin ilerlemesi için yeterli.
İMRALI GÖRÜŞÜYOR: Öcalan'ın devletle görüşmesinde sıkıntı yok. Bir hafta 10 gün içinde adaya ziyaret olacak.
KÜRTLER STATÜ İSTİYOR: Kürtlerin bir statüsü olmalı, bir yönetim hakkı. Özerklik, federasyon olur, başka bir model olur. Ama bir yönetim hakkının verilmesi gerekiyor. Ana dil, kimlik, kültürel haklar, bunların tanınması lazım.

KARAYILAN: SÜREÇ SABOTE EDİLİYOR
Murat Karayılan, hükümetin çözüm sürecini tıkadığını savunarak "Devlet, uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Açık açık görülen budur. Bu, bizde ciddi sorun ve kaygılara neden oluyor" dedi. Karayılan, kendileriyle görüşen BDP heyeti ve Abdullah Öcalan'ın da benzer kaygılar taşıdığını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Biz burada bunları söylerken kimseyi tehdit etmiyoruz. Kürt sorununda demokratik çözüm sürecinin gelişmesi için biz kendi görevlerimizin gereğini yaptık; devlet ve hükümet bu dönemde kendi sorumluluklarını yerine getirmelidir. Doğru, imha operasyonları durdurulmuştur ama bunun dışında yapılan bir şey yoktur. Ciddi, köklü, gözle görülür adımların atılması lazım. Bunu çok acil bir biçimde bekliyoruz. Özellikle de TBM kapanmadan bazı adımların atılmasını bekliyoruz."

İSTANBUL KCK'DA 2 TAHLİYE
İstanbul'daki 3'üncü KCK davasında 2 kişi tahliye edildi. İstanbul 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen 24'ü tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada dün Dicle Haber Ajansı muhabiri Ömer Çelik ile Demokratik Modernite Dergisi Yazı İşleri Müdürü Selahattin Arslan'ın tahliyesine karar verildi. Çoğunluğu gazetecilerden oluşan diğer 22 tutuklunun tahliye talebi ise reddedildi. Duruşma, 25 Eylül'e ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torba yasa da olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN