Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm sürecinde ikinci perde açıldı

Giriş Tarihi: 21.6.2013

Çözüm sürecinin ikinci aşaması için Başbakan Yardımcısı Atalay ve bakan Ergin ile görüşen BDP'liler pazar günü İmralı'ya gidiyor

Çözüm sürecinde ikinci perde açıldı. BDP, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la önceki akşam kritik bir görüşme gerçekleştirdi. BDP, sürecin işlemesi için Kürtçe eğitimden ceza ve seçim yasalarına kadar taleplerini içeren paket konusunda somut adım istedi. Hükümet kanadının demokratik açılım konusunda iki koldan çalışma yürüttüğü öğrenildi. İmralı, Kandil'e arka arkaya ziyaret gerçekleştiren BDP, önceki gün Adalet Bakanı Ergin ve Başbakan Yardımcısı Atalay'la Hâkimevi'nde bir araya geldi. Dün de Meclis'te BDP grup odasında Akil İnsanlar Heyeti ile görüşüldü. Çekilme sürecine paralel olarak atılacak demokratik adımlar değerlendirildi.

PAZAR İMRALI'YA

BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken, bakanlarla yapılan görüşmede somut adımlar atılması yönündeki taleplerini ilettiklerini belirterek, Pazar günü de İmralı'ya yeni bir ziyaretin olabileceğini söyledi. Balüken, gelecek hafta bakanlarla yeniden bir araya geleceklerini ifade ederek, "Bu paketin biran önce işlem görmesi gerekiyor" dedi.

İKİ KOLDAN HAZIRLIK
Adalet Bakanlığı'nın özellikle Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu konusunda kapsamlı bir çalışma yaptığı, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında da hukukçu kurmayların ifade özgürlüğü, seçim mevzuatının değiştirilmesi başta olmak üzere siyasal konularda bir hazırlık yürüttüğü öğrenildi. Buna göre, bazı suçlar TMK ve TCK kapsamından çıkarılıyor. Çalışma kapsamında Kürtçe eğitim konusunda da sürpriz adımlar atılması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, özel okullarda da Kürtçe eğitimin önünü açacak bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. Seçim Yasası'ndaki bazı kısıtlamalara son verilecek, siyasi katılım önündeki engeller son bulacak, parti kapatma tarihe karışacak, darbelerin dayanağı olan mevzuatlar ayıklanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecinde ikinci perde açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN