Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilme Barış Günü'nde bitecek

Giriş Tarihi: 23.6.2013

PKK 1 Temmuz'da bitirilmesi öngörülen çekilme için 1 Eylül'e kadar süre istedi. Bakan Atalay'ın üzerinde çalıştığı 25 maddelik demokratikleşme paketi ise yarın Bakanlar Kurulu'na getiriliyor

Çözüm süreci devam ederken, güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre PKK, 1 Temmuz'a kadar bitirilmesi öngörülen çekilme takvimine uyamadı. Takvimdeki gecikmede çekilmede yaşanan bazı teknik aksaklıklar, her hangi bir çatışmanın çıkmasını engellemek için alınan güzergah tedbirleri ve BDP'nin taleplerine hükümetin nasıl yanıt vereceğini görme arayışı etkili oldu. PKK'nın çekilme için 1 Eylül'e kadar zaman istediği öğrenildi. 1 Eylül'de PKK bütünüyle Türkiye'yi terk etmiş olacak. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın üzerinde çalıştığı 25 maddelik bir düzenleme paketinin yarın yapılacak Bakanlar Kurulu'nda değerlendireceği belirtiliyor.

'MÜNFERİT OLAY'
Önceki gün komutanları taşıyan bir helikoptere yönelik gerçekleştirilen taciz ateşi ilgili birimlerce masaya yatırıldı. İlk değerlendirme "münferit olay, çözüm sürecinde sapma yok" şeklinde oldu. Telsiz kestirmelerinden Bahoz Erdal kodadlı Fehman Hüseyin'in Türk savaş uçakları ve askeri helikopterlerin yaptığı keşif uçuşlarından rahatsız olduğu ve çekilen birliklere "uçak ve helikopterleri kendinize yaklaştırmayın" talimatı verdiği öğrenildi. Ancak bu olaya özel her hangi bir talimat tespit edilemedi. Taciz ateşinin, Bahoz Erdal'ın bu talimatı uyarınca gerçekleşmiş olabileceği de yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor.

NARKO-ZARAR

TSK, yaptığı açıklamada, Perşembe günü 18.40 sularında, içinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ile 3'üncü Tümen Komutanının da bulunduğu komuta heyetini taşıyan Komuta-Kontrol helikopterine (S-70) teröristler tarafından Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi İkiyaka Dağlarından dört el ateş edildiğini belirtmişti. Açıklamada Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'na indirilen helikopterin sağ kargo ön camından bir merminin girerek, helikopterin ana kirişlerine hasar verdiği ifade edelmişti. Bu arada Diyarbakır'daki Lice, Kulp, Hani, Dicle ve Silvan hattında yürütülen narkotik operasyonlarda örgüte verilen zarar da telsiz kestirmelerine yansıdı. Hint keneviri tarlalarına yönelik operasyonlar üzerine telsizlerden "kim ihbar ettiyse cezalandıracağız" anonsu geçildi. Operasyonda 3 milyon 43 bin 582 kök hintkeneviri bitkisi ele geçirilirken 6 kişi de gözaltına alınmıştı. Ele geçirilen kenevirin değerinin yaklaşık 55-60 milyon lira olduğunu belirtmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme Barış Günü'nde bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN