Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksim'de anma toplantısı sonrası tansiyon yine yükseldi

Polis, Taksim'e bir hafta aradan sonra yeniden çıkan binlerce kişinin Gezi Parkı olaylarında ölenler için anma töreni düzenlemesine izin verdi. Basın açıklaması da yapan grup dağılmayınca yine müdahale geldi

Gezi Parkı'nda başlayarak Türkiye geneline yayılan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için bir hafta aradan sonra dün yine kalabalık bir grup Taksim Meydanı'nda toplandı. Kalabalık içinden bir grup Gezi Parkı'na girerek kırmızı karanfil bıraktı. Polis basın açıklaması da yapan göstericilere bir süre sonra dağılmaları yönünde anons yaptı. Grup dağılmayınca tazyikli suyla müdahale etti. Taksim Dayanışması'nın buluşma çağrısı üzerine bir araya gelen binlerce kişi, dün saat 19:00'da Taksim Meydanı'nı doldurdu. Burada pankartlar eşliğinde sloganlar atan göstericiler olaylarda ölenlerin fotoğraflarının üzerine karanfil bıraktı. Daha sonra polis grup içinden bazı kişilerin Gezi Parkı'na girişlerine izin verdi. Grup Divan Oteli girişine kadar yürüyüp buraya da karanfil bıraktı. Grup daha sonra Gezi Parkı'ndan çıkarıldı. Taksim Dayanışması Platformu'nun basın açıklaması yapmasının ardından polis, "Basın açıklamanızı yaptınız, bekleme yapmayın, bundan sonraki eylemleriniz kanuna aykırı. Yolu trafiğe açın. Size verilen süre sona erdi. Lütfen dağılın" şeklinde uyarılarda bulundu. Kalabalığın yolu açmaması üzerine polis TOMA'larla su sıkarak müdahalede bulundu. Taksim Meydanı boşaltılırken, ara sokaklara kaçan göstericiler gece boyunca yeniden meydana çıkmaya çalıştılar. Polisin tazyikli su ve gazlı müdahalesi de devam etti. Taksim'deki anmaya BDP'li Sırrı Süreyya Önder, CHP'li Süleyman Çelebi ve sanatçı Leman Sam da katıldı.

GEZİ PARKI OLAYLARINDA DÜN DE 9 KİŞİ TUTUKLANDI
Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 73 kişiden 9'u daha dün tutuklandı. Tutuklananların yasadışı MLKP ve ESP örgütü üyesi oldukları ileri sürüldü. Bununla birlikte İstanbul'daki tutuklamaların sayısı 33'e yükseldi. Ankara'da 23, Kocaeli'nde ise 2 kişi daha hafta içinde tutuklanmıştı. İzmir'de ise gözaltına alınan 25 kişi dün serbest bırakıldı. Terör örgütü üyesi olmakla suçlanan 13 kişi ise tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim'de anma toplantısı sonrası tansiyon yine yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN