Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB ile fasıla Merkel engeli

AB ile 3 yıl aradan sonra açılması beklenen 22'nci fasıl, Almanya Başbakanı Merkel'in seçim politikalarına takılınca kriz çıktı. AB çözüm için iki öneri sundu Fasıl açılması karşılığı "Müzakereye daha sonra başlayalım" ve "Türkiye'deki demokrasiyi eleştiren bildiri yayımlarız" önerilerini Ankara reddetti

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında üç yıl sonra ilk kez yeni bir faslın açılmasına günler kala siyasi nedenlerle yüksek tansiyon yaşanıyor. "Bölgesel Politika"ya ilişkin 22'nci faslın müzakereye açılmasına yönelik olumsuz sinyaller Ankara'yı teyakkuza geçirdi. Başkent'te dün gün boyu toplantı üstüne toplantı yapıldı. AB yolunda çıkan krizin baş aktörü ise Almanya Başbakanı Angela Merkel oldu. Alman Başbakan Merkel fasıl konsunda blokaj koyma nedeninin "teknik" olarak açıklasada, işin asılının iç politka kaygıları olduğu belirtiliyor. Seçim öncesi hükümet programını açıklayan Merkel "Türkiye ile ilişkileri yeni bir düzeye taşımak" ismiyle özel bir başlık açmış, Türkiye'nin AB üyeliğini reddedip "imtiyazlı ortaklık" ifadesini dahi kullanmadı. Sadece stratejik ortaklık vurgusu yapan Merkel'in, müzakere başlığının resmen açılmasını aylar sonrasına erteleyerek, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan muhafazakar kesime de mesaj vermeye çalıştığı ifade ediliyor. Merkel Gezi Parkı olaylarının ardından da sert açıklamarda bulunmuştu.

AB'DEN İKİ ÖNERİYE RET

Faslın açılıp açılmamasına ilişkin olarak Brüksel'den ise iki ayrı formül gündemde. "Faslı açalım ama fiili müzakereye daha sonra başlayalım" seçeneği ile Hollanda'nın ısrar ettiği "Bölgesel Politika faslı beş ay sonra müzakere edilsin" önerisi Ankara'da karşılık bulmadı. "22'nci faslı müzakereye açarız ancak Türkiye'nin demokratik standartlarını eleştiren bir ek bildiri yayınlarız" yönündeki ara formül de Ankara'da kesin bir dille reddedildi. Ankara, bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesini hedefleyen faslın açılmasını geciktirecek girişimleri, Avrupa'nın çözüm sürecine destek vermediği yönünde değerlendirecek.

DEMOKRASİ UYARISINA SERT TAVIR

AB Bakanlığı kaynakları, müzakereleri erteleme niyetini, Gezi Parkı olayları üzerinden kurgulanmış oyalama taktiği olarak yorumluyor. Ankara, ikinci seçenek olan "demokrasi uyarısı" girişimini de tepkiyle karşılıyor. AB'nin, tamamen teknik nitelikli "Bölgesel Politika" faslıyla, siyasi faktörleri gündeme getirmesi kabul edilemez bulunuyor. AB'ye, "Samimiyseniz, Yargı ve Temel Haklar (23.) ile Adalet Özgürlük Güvenlik (24.) fasıllarının açılmasını hızlandırırsınız" çağrısı yapılıyor. Öte yandan avrupa Konseyi Genel Sekretiri Thorbjorn Jagland bugün Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlarla biraraya gelecek.

BAĞIŞ, BÜYÜKELÇİLERE GEZİ'Yİ ANLATACAK
AB Bakanı Egemen Bağış, bugün öğle saatlerinde Ankara'daki AB büyükelçileriyle biraraya gelecek. Bağış başkanlığında gerçekleştirilecek ve bakanlık bürokratları ile Başbakanlık Kamu Diplomasisi ve Emniyet yetkililerinin katılacağı toplantıda, büyükelçilere Gezi Parkı olaylarının arka planı görüntülerle anlatılacak. Eylemlerin demokratik sınırları aştığı hem Taksim hem de AB ülkelerindeki benzer güvenlik önlemleri üzerinden açıklanacak. Başbakan Erdoğan'ın, muhalif kesimlerle saatlerce toplantılar yaptığı ve uzlaşma sağladığı ancak buna uyulmadığı anlatılacak. Devam eden eylemlerin, hak arama mücadelesi olmadığı, illegal grupların yönlendirmesiyle ülkeyi istikrarsızlaştırma niteliğine büründüğü ifade edilecek.

'MERKEL'İ TEHDİT ETMEDİM'
Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine demeç veren Bağış, yeni fasılların açılmasının siyasi gerekçelerle bloke edilmesinin adil olmadığını belirterek, Türkiye'nin başka seçeneklerinin de olduğunu söyledi. Merkel'in Türkiye'ye yönelik eleştirilerine "Sonun Sarkozy gibi olur" sözüyle yanıt vererek Almanya'da tepki yaratan Bağış, "Merkel'i tehdit etmedim. Tüm koşulları yerine getirdiğimiz halde yeni faslın açılmasının Almanya tarafından bloke edilmesine üzüldüm" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ile fasıla Merkel engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN