Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT devreye girdi Öcalan 'gelin' dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçilirken, Ankara-İmralı hattında "heyet" krizi yaşandı. BDP'li vekiller Kışanak ve Önder'e İmralı izni çıkmayınca BDP yönetimi "Onlar yoksa biz de yokuz" dedi. Devreye MİT girdi. Öcalan'la yapılan görüşmenin ardından dün İmralı ziyareti gerçekleşti. PKK'lıların sınır dışına çıkışı hızlanırken, demokratikleşme paketi konusunda görüşme trafiği de hızlandı. İmralı, Kandil ziyaretlerinin ardından geçen hafta da Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüşen BDP heyeti, dün sabah İmralı'ya hareket etti. Heyette, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan yer aldı.

ÖNCE İMRALI'YA MİT GİTTİ
İmralı ve BDP heyetinin Pazar günü yapması beklenen görüşmenin ertelenmesinin perde arkasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. BDP'ye, Cuma günü, Demirtaş ve Buldan'ın İmralı'ya gidebileceği bildirildi. Demirtaş ise 3'ücnü isim olmasını istedikleri Kışanak veya Önder'e yönelik veto nedeniyle kendilerinin de görüşmeye gitmeyeceğini bildirdi. Adalet Bakanlığı yetkililerine, "Bizim İmralı'da yapacağımız görüşmede kimin olacağına bakanlığın karar vermesini kabul etmiyoruz. Bunu daha önce de dile getirdik. Böyle bir tutum olmaz" dedi. Bu restleşmenin ardından, MİT yetkilileri, önceki gün İmralı'ya giderek Öcalan'a durumu iletti. Öcalan ise sürecin önemine atıfta bulunarak, BDP heyetinin Ada'ya gelmesini istedi. Mesajın ardından İstanbul'da bulunan Demirtaş ile Buldan, dün İmralı'ya gitti.

"MİNİ PAKETLE" GİTTİLER
Demirtaş ve Buldan, geçen hafta her iki bakanla yaptıkları görüşme ve hükümetin üzerinde çalıştığı demokratikleşme paketi konusundaki gelişmeleri aktardı. BDP heyeti önceki ziyaretlerin aksine bir açıklama yapmadı. Görüşmeyle ilgili BDP'den bugün yazılı bir açıklama yapılacağı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT devreye girdi Öcalan 'gelin' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN