22'nci fasıl açıldı müzakere ekimde

AB, Türkiye ile krize dönüşen tam üyelik müzakerelerindeki 22'nci faslı kabul etti. Ancak görüşmeler, AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nun ekim ortasında yayımlanmasının ardından gerçekleşecek

Giriş Tarihi: 26.6.2013
AB, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra yeni bir fasıl açıldığını açıkladı. Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, "AB Konseyi, 22. faslın (Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu) açılmasında uzlaşmıştır" denildi. Açıklamada, Türkiye ile hükümetler arası katılım konferansının, AB Komisyonu'nun hazırlayacağı İlerleme Raporu'nun (ekim ortasında) yayımlanmasının ardından gerçekleşeceği, fasılla ilgili ortak tutum belgesinin teyit edilip,katılım konferansı için tarih belirleneceği vurgulandı.

ERDOĞAN: SIKINTI YOK

Başbakan Tayyip Erdoğan AB'nin 22. faslın açılması kararıyla ilgili olarak "Beklediğimiz yönde. Bundan sonra fasılla ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapacak. Birkaç hafta içinde, ilerleme raporundan sonra kurumsal çalışmalarını başlatacaklar. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

DAVUTOĞLU: GERİ DÖNÜLMEZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile önceki gün 4 kez görüştüğünü kaydetti. Davutoğlu fasılın açıldığı kararının alındığını belirterek, "Teknik ve prosedürel toplantıların iki tarafça da uygun olan zaman dilimi içinde özellikle ilerleme raporuyla paralel bir şekilde yapılması kararlaştırılıyor. Önemli olan faslın geri dönülemez bir karar ile açıldığının teyit edilmesiydi. Hiçbir şekilde ertelenmesi, kararın gözden geçirilmesi söz konusu değil. Son reform izleme grubunda da vurguladığımız gibi biz sadece 22. değil 23 ve 24. fasılların da açılmasını istiyoruz" diye konuştu.

BAĞIŞ: HAYIRLI OLSUN

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da "Gerek Türkiye'de gerek Türkiye dışında birçok kesim, Türkiye'nin AB sürecinin önemini bir kez daha idrak etme imkanı buldu. Bölgesel politikalar faslı, Türkiye'nin bölgeleri arasındaki gelir dağılımının azalmasına, bölgeler arasındaki kalkınma makasının kapanmasına yönelik. Bu da çözüm sürecinde anlamlı katkı veren süreç oldu. Siyasi fasılların, 23. ve 24. faslın açılması son derece önemlidir. Türkiye'nin AB hedefi stratejik ve partiler üstü hedeftir" dedi.


ARKADAŞINA GÖNDER
22'nci fasıl açıldı müzakere ekimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN