Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan iki kritik açıklama

Giriş Tarihi: 26.6.2013

Öcalan, çözümün 2'nci aşamasına ilişkin görüşlerini sunduğunu, 'bazı güçlerin engelleme çabasına karşın sürecin başarısına inandığını' söyledi

nin, 'da Abdullah Öcalan ile yaptığı 7'nci görüşmeden, "barış sürecine devam" ve "süreçte ikinci aşamadayız" mesajı çıktı. BDP'den yapılan yazılı açıklamada, önceki gün İmralı'ya giden heyetle görüşen Öcalan'ın verdiği mesajlar kamuoyuyla paylaşıldı. BDP açıklamasında, "İçinde bulundukları sürecin kendileri açısından devam ettiği" ve "ikinci aşamaya geçildiği" vurgulandı. İkinci aşamanın nasıl işleyeceğine dair önerilerin yazılı olarak devlete sunulduğu belirtilen açıklamada, Öcalan'ın şu mesajları aktardığı belirtildi:

HER HAFTA BİLGİLENDİRME
"Ben sürecin her aşamasının şeffaf şekilde yürütülmesi taraftarıyım. Umarım devlet de ikinci aşamaya dair bu önerilerimizi doğru değerlendirip, doğru sonuçlara varır. Bu mesele 100 yıllık bir meseledir. Meselenin tarihi olguları ve maddi olgulara dayanan gerekçeleri vardır. Herkesin bu ciddiyetle yaklaşması gerekir. Bizim sunduğumuz öneriler, Türkiye halklarının belki de yüzde 90'ının ortak çıkarını temsil eden bir çalışmanın sonucudur. Bazı güçlerin engellemelerine rağmen ben süreci ilerletmekte kararlıyım. Başarılı olacağımıza da inanıyorum. Olanaklarım olursa her hafta kamuoyuna bilgilendirme yapmak isterim." İkinci aşama tartışmalarının başladığı belirtilen mesajda, demokrasi, çözüm ve barıştan yana olan herkesin bu tartışmalara katkı yapmasının beklendiği bildirildi.

'KİM AYAK, KİM BAŞ, ÜLKEDE SALTANAT MI VAR?'
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Bu ülkede ayaklar ne zaman baş oldu" sözünü eleştirerek, "Kim ayak, kim baş? Bu ülkede saltanat mı var, padişahlık mı var?" dedi. Kışanak, partisinin Grup Toplantısı'nda şu mesajları verdi:
* ŞİDDET SALTANATI: Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı'ndaki demokratik hak arayışını şiddetle özdeş gösterme arayışı içinde.
* ANKARA'DAKİ CİNAYET: Ethem Sarısülük'ün ölümüne neden olan polis serbest. Görüntüleri ve delilleriyle ortada olan cinayet örtbas edilmeye çalışılıyor.
* AYAK OYUNU YOK: Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında 'Ayaklar ne zaman baş oldu?' dedi. Kim ayak, kim baş? Bu ülkede saltanat mı var, padişahlık mı var? Senin aldığın oy milli irade de, alamadığın oy ayak takımı mı? Bu memlekette ayak falan yok, hepimiz başız, hepimiz iktidar olacağız."
* DARBE TARİHE KARIŞTI: İktidar, sokak gösterilerini darbe girişimi şeklinde adlandırıyor. Bu ülkede kim darbe yapmak isterse, Başbakan'ın çapulcu dediği insanlar onun da karşısına çıkar. Gezi Parkı olayları çözüm süreci karşıtı olarak göstermeye çalışıyor. Bütün kışkırtmalara rağmen sokaktakilerin ağzından çözüm süreci karşıtı tek bir söz çıkmadı, çıkmaz da. Kürt'e demokrasi, Türk'e sopa, Türk'e demokrasi, Kürt'e sopa olmaz.
* PARLAMENTO ÇALIŞSIN: İktidar ikinci aşamayı başarıyla ilerletmek istiyorsa parlamento bu yaz çalışmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'dan iki kritik açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN