Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten flaş hamle

Darbeye yasal dayanak olduğu öne sürülen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi değişiyor.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 10:58 Güncelleme Tarihi: 27.6.2013 15:10

TSK İç Hizmet Kanunu, Askerlik Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu'nda da değişiklik öngören Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu ve Askerlik Kanunu'nda değişiklik öngören Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, Hükümet, birden fazla ili içine alan olaylara müdahale
konusunda, kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırması, emir komuta ilişkileri ve diğer hususları uhdesine alıyor.

1960 askeri darbesinin ardından 1 Nisan 1961'de yürürlüğe konulan 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi, askeri darbelerin "yasal" dayanağı olarak gösteriliyordu. Demokratikleşme adımları çerçevesinde Anayasa'da ve bazı yasalarda "sivilleşme" düzenlemeleri yapan Hükümet, TSK İç Hizmet Kanunu'nun bazı maddelerini düzenleme çalışmalarını tamamladı.

"TEHDİT" DÜZENLEMESİ

Tasarıyla, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 2'inci maddesinin birinci fıkrasındaki, "Askerlik, Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için
harb sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz'olunur" ifadesinin yerine "Askerlik, harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir" cümlesi getiriliyor.

Askeri darbelere "yasal dayanak" olarak gösterilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesindeki, "Silahlı Kuvvetler'in vazifesi, Türk yurdunu ve
anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır" cümlesi tasarıyla, "Silahlı Kuvvetler'in vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır" şeklinde değiştiriliyor.

Tasarının 17'inci maddesiyle, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 43'üncü maddesindeki, "Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin
dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır" hükmü çıkartılarak, yerine "Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz" ifadesi getirildi.

BİRDEN FAZLA İLİ KAPSAYAN OLAYLARA MÜDAHALEDE YETKİ BAKANLAR KURULUNA AKTARILIYOR

İl Özel İdaresi Kanunu'nda da değişiklik içeren tasarıyla, illerde çıkabilecek olaylara karşı müdahalede yetkiler, Bakanlar Kuruluna aktarılıyor.

Tasarının 14'üncü maddesiyle, İl Özel İdaresi Kanunu'nun 1996 ve 2003 yıllarında da değişikliğe uğrayan 11'inci maddesindeki, "Birden fazla ili içine alan olaylarda ilgili valilerin isteği üzerine aynı veya farklı askeri birlik komutanlarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller veya kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırması, emir komuta ilişkileri ve gerekli görülen diğer hususlar yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslara göre yürütülür" cümlesindeki, "Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından" ibaresi "Bakanlar Kurulu" olarak değiştiriliyor.

Aynı maddeye, "Bu fıkra uyarınca görevlendirilen Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin, bu fıkra kapsamındaki faaliyetleri, askerlik hizmet ve
görevlerinden sayılır" hükmü de eklendi.

BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinde değişiklik öngören tasarının TBMM'ye bugün sunulacağını belirterek, maddenin kaldırılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten flaş hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN