Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'den G. Doğu için yeni paket

Hükümetin çözüm süreciyle ilgili çalışmaları devam ederken CHP de Güneydoğu'ya giderek kendi demokratikleşme paketini anlatacak

Giriş Tarihi: 27.6.2013
CHP Güneydoğu'ya ikinci kez çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Meclis'in kapanmasıyla birlikte bir yandan yerel seçim hazırlıklarına hız verecek olan CHP, temmuz ayı başından itibaren Güneydoğu'ya açılacak. Nisan ayında 11 CHP milletvekili Gaziantep ve Şanlıurfa'ya giderek bölgedeki vatandaşlarla bir araya gelmişti. CHP ikinci Güneydoğu çıkarmasını 16 milletvekili ile gerçekleştirecek. Edinilen bilgiye göre, aralarında İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Manisa Milletvekili Hasan Ören gibi batı illerine mensup milletvekillerinin de yer aldığı 16 vekil, 8'erli iki grup halinde bölge halkıyla buluşacak.

16 MADDEDEN OLUŞUYOR

CHP milletvekilleri, bölgede, partinin Kürt sorununa bakış açısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce açıkladığı 16 maddelik demokratikleşme paketi hakkında bilgi verecek. CHP'liler aynı zamanda çözüm sürecine destek vermeme nedenlerini de bölge halkına anlatacak. CHP'nin demokratikleşme paketinde, terör suçunun yeniden tanımlanması, uzun tutukluluk sorununun çözülmesi, tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması, yüzde 10 barajının kaldırılması veya maksimum yüzde 5 olması, Siyasi Partiler Yasası'nın değiştirilmesi, Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması, Uludere olayının aydınlatılması, Nevruz'un bayram ilan edilmesi gibi Kürt vatandaşların talepleriyle örtüşen bazı öneriler yer alıyor.

CHP'de Tarhan'ın yerine Altay Grup Başkanvekili
CHP'de Grup Başkanvekilliği'ne Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce yeniden seçilirken Emine Ülker Tarhan'ın yerine ise Engin Altay yarışı kazandı. Beşinci turda ulusalcıların desteklediği Emine Ülker Tarhan ile yenilikçilerin desteklediği partinin genç isimlerinden Özgür Özel'in Muharrem İnce lehine çekilmesiyle sonuçlandı. CHP'de, Meclis Başkanvekilliği'ne ise Güldal Mumcu seçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den G. Doğu için yeni paket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN