Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM Başkanı Çiçek'ten flaş açıklama

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığına yeniden aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, başvuru süresinin yarın dolacağını belirterek, "24 saat, Türkiye siyasetinde çok uzun bir zamandır" dedi.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 14:25 Güncelleme Tarihi: 27.6.2013 14:27
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TSK'nın İç Hizmet Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikleri, olumlu değerlendirdiğini belirterek, "Bizim hukukumuzda halen ayıplanması gereken demokratik anlayışlar, demokratik standartlarla ve Türkiye'nin bugün geldiği noktayla bağdaşmayan ve her fırsatta da ileri geri tartışmalara sebebiyet veren hem kanunlar hem kanun maddeleri var. Bu tartışmaları bir noktaya getirmek lazım" dedi.

Çiçek, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen "Huzur Kenti Adıyaman Tanıtım Günleri"ne katıldı. Tanıtım günlerini gezerek, yetkililerden bilgi alan Çiçek, AKM'den ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin TSK'nın İç Hizmet Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklikleri hatırlatması üzerine Çiçek, bu gelişmeleri olumlu değerlendirdiğini söyledi.

Çiçek, şunları kaydetti:

"Bizim hukukumuzda halen ayıplanması gereken demokratik anlayışlar, demokratik standartlarla ve Türkiye'nin bugün geldiği noktayla bağdaşmayan ve her fırsatta da ileri geri tartışmalara sebebiyet veren hem kanunlar hem kanun maddeleri var. Bu tartışmaları bir noktaya getirmek lazım. Aksi takdirde bundan kurumlarda yıpranıyor, bunun üzerinden Türkiye başka anlamsız tartışmaların da içine giriyor. Onun nedenle böyle bir teklif gelirse hükümet tarafından, zannediyorum Meclis'te bunu olumlu karşılayacaktır. Ben de şahsen olumlu buluyorum. Geçmişte de zaten bu konuyla ilgili yeteri kadar tartışma yapıldı. Şimdi tartışılacak yanı yok. Bir an evvel yasalaşması lazım."

Meclis Başkanlığına yeniden aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de Çiçek, başvuru süresinin yarın dolacağını anımsatarak, "24 saat, Türkiye siyasetinde çok uzun bir zamandır" dedi.

Anayasa Uzulaşma Komisyonu'nun da süresinin dolmak üzere olduğunun hatırlatılarak, bundan sonraki sürecin sorulması üzerine Çiçek, bu konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vereceğini söyledi.

Kamuoyunun bu bilgiyi almaya hakkı olduğunu dile getiren Çiçek, "Çünkü biliyorsunuz, ilk çıkardığımız yasalardan bir tanesi Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'dur. Biz vatandaş adına görev yapıyoruz. Vatandaşa belli aralıklarla bilgi vermemiz lazım. Bir kaç defa da ifade etmeye çalıştım, öğrencilerimiz karne aldı, şimdi siyasetin karnesinin, parlamentonun karnesinin açıklanacağı bir zaman. Meclis çalışmalarını tamamladıktan sonra kamuoyuna bu konuda ayrıntılı bilgi veririz" değerlendirmesinde bulundu.

Cizre'de terör örgütünün kurduğu ileri sürülen asayiş ekiplerinin görüntülerine yönelik soru üzerine "O konuyla ilgili hükümetten bir açıklama gelmeden, sadece gazete malumatıyla ben bir açıklama yapmam. Çünkü zaman zaman eksik bilgilere dayalı açıklamalar, bizde yeni sıkıntılara sebebiyet veriyor. İşin doğrusunu hükümet açıklasın ondan sonra ben yorumumu yapayım" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM Başkanı Çiçek'ten flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN