Twitter'a çağrı yaptı

Giriş Tarihi: 27.6.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı odaklı olaylarda sosyal medyadaki gelişmelere ilişkin "Arkadaşlar gerekli temasları yaptılar. Bunların bir kısmı olumlu yaklaştı ama maalesef Twitter olumlu yaklaşmadı" dedi. Yıldırım, Facebook'un uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu çalıştığını Twitter'da da bu alt yapının oluşabileceğini söyledi, "Aksi halde bu sürdürülebilir bir şey değildir" uyarısında bulundu. Sosyal medyanın suça teşvike aracı olunmasına izin verilmeyeceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Gezi olaylarında böyle sorunlar yoğun şekilde yaşandı. Arkadaşlar gerekli temasları yaptılar. Bunların bir kısmı olumlu yaklaştı ama maalesef Twitter bu konuda işbirliğine yanaşmadı. Eğer bu ülkede faaliyet gösteriyorsanız, yasalarına göre suç teşkil eden konularda yargı ile kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmanız gerekir. Yapılması gereken sosyal medyanın sesini kısmak, kısıtlamak değil." Bütün sosyal paylaşım sitelerini Türkiye'de ofis açıp Türk hukukuna dahil olmaya davet ettiklerini söyleyen, Yıldırım, "Bu konuda da gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi.

FACEBOOK AÇIKLAMASI

Yıldırım, Facebook'un uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu çalıştığını Twitter'da da bu alt yapının oluşabileceğini söylerken Facebook'tan yapılan açıklamada, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisinin paylaşılmadığı vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi: "İnternet şirketlerinin Türkiye'deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Bu endişeleri Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi'ne yapılacak görüşmede aktaracağız."

'KAMUSAL MEYDANDIR'
Sosyal paylaşım ağı Twitter'ın CEO'su Dick Costolo da yaptığı değerlendirmede, "Siz bu platformu neye inandığınızı göstermek için kullanabilirsiniz. Türkiye'de halkın yaptığı da yaptığı bu. Twitter kamusal bir şehir meydanıdır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter'a çağrı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN