Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP, 'önce çözüm' dedi Gezi baskısına direndi

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Başbakan Erdoğan'ın "Kürtler oyunu gördü" ifadelerinin arkasında 2 yabancı misyon temsilcisinin BDP'den Gezi eylemlerine katılmalarını istemesi bulunuyor

SABAH, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz Salı günü parti grubunda dile getirdiği "Kürtler oyunu gördü, tuzağı hissetti" ifadelerinin perde arkasına ulaştı. Olayın perde arkasında, bazı yabancı misyon temsilcilerinin BDP tabanının Gezi eylemleri ile birlikte sokağa dökülmesi için yaptığı girişimlerin çözüm süreci durmasın diye boşa düşmesi yer aldı. İki yabancı misyon temsilcisi bazı BDP'li milletvekilleri ile Gezi olaylarını görüşmek için Ankara Gölbaşı'nda bir araya geldi. Yemekli toplantıda yabancı misyon temsilcileri "Neden Gezi'ye destek vermiyorsunuz?" nabız yoklamasının ardından BDP tabanının da eylemelere destek vermesi yönünde telkinlerde bulundu.

ÖNCE ÇÖZÜM SÜRECİ
Gezi olayları BDP'nin parti grubunda tartışıldı. Bazı vekiller Gezi'ye destek verelim dese de genel çoğunluk "Bizim meselemiz Çözüm Süreci. Bu olaya dahil olmamız süreci bitirir. Kendi insanımıza bunu anlatamayız" diyerek yabancı misyon temsilcilerinin telkinlerini boşa çıkardı. Toplantı sonunda Gezi'ye destek vermeme ve sürece yoğunlaşma kararı çıktı.

"GAZZE'YE 5 TEMMUZ'DA GİDEBİLİR"
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, mayıs ayında planlanan, daha sonra haziran ayına ertelenen Gazze ziyaretinin, 5-6 Temmuz'da gerçekleşebileceği iddia edildi. Ancak İsrail merkezli Ynet haber sitesinde yer alan iddia Başbakanlık kaynakları tarafından doğrulanmadı. Başbakanlık kaynakları, Erdoğan'ın o tarihlerde Türkiye'de olacağı bilgisini verdi. Ynet'in Hamas Hükümeti'nin Genel Sekreteri Abdel Salam Siam'a dayandırdığı iddiada geçen 5 Temmuz, İsrail-Filistin arasındaki çatışma tarihinde de önemli. İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan, 5 Temmuz 1967'de Gazze'yi ilhak ettiklerini açıklamıştı. 1967'deki 6 Gün Savaşları sırasında Savunma Bakanı olan Dayan, savaş sırasında başka yerde olmasından dolayı doğrudan müdahalede bulunamasa da Doğu Kudüs'ün 5-7 Temmuz'da ele geçirilmesi harekâtını da izlemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP, 'önce çözüm' dedi Gezi baskısına direndi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN