Biber gazına balans ayarı

Giriş Tarihi: 28.6.2013

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede "Güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullanmadan önce anons yaparak gruptan ayrılmak isteyenlerin mekândan uzaklaşmasına fırsat vermeli" dedi

İçişleri Bakanlığı, güvenlik güçlerinden, kanuna aykırı toplumsal olaylarda, önce gaz mühimmatının kullanılacağı uyarısında bulunulmasını, gruptan ayrılmak isteyenlerle diğer kişilerin uzaklaşmasına fırsat verilmesini, tazyikli suyla müdahaleden sonra gaz kullanılmasını istedi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, son zamanlarda yapılan müdahalelerde gerek olaylara karışmayan vatandaşların gerekse personelin gaz kullanımından olumsuz etkilendiğinin görüldüğü vurgulanarak, 18 Nisan'da gerçekleştirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Esasları ve Gaz Mühimmatı Kullanımının Azaltılması Çalıştayı'nda konunun görüşüldüğü ve göz yaşartıcı mühimmat kullanımının azaltılması için yapılması gerekenlerin belirlendiği bildirildi. Genelgede şu ifadelere yer verildi:
Toplumsal etkinliklerde alınacak tedbirlerde, Çevik Kuvvet veya Güvenlik Şube Müdürlüğünden sorumlu emniyet müdür yardımcılarının görev alması sağlanacak.
Kanuna aykırı toplumsal olaylarda göz yaşartıcı gaz kullanmadan önce gaz mühimmatının kullanılacağı ses yükseltici araçlarla duyurularak gösterici gruptan ayrılmak isteyenler ile üçüncü kişilerin uzaklaşmasına fırsat verilecek.
Olaylarda, gazlı müdahaleden önce su püskürten panzer ve TOMA'lar kullanılarak tazyikli suyla müdahale edilecek.
Gaz mühimmatı kullanmaya başlamadan önce içinde boya veya biber gazı olan kapsüller atabilen ve orta mesafede etkili olabilen darbe etkili savunma tüfeğinin ara silah olarak kullanılması sağlanacak.

KAMERAYLA KAYIT

Gaz kullanmadan önce gazların etki alanı dahilinde okul, hastane, kreş ve huzurevi gibi kurumların bulunup bulunmadığına dikkat edilerek, kanuna aykırı toplumsal olaya karışmayan vatandaşların etkilenmemesi için azami özen gösterilecek.
Müdahale edilecek olan grubun yaşlı, kadın, engelli profili dikkate alınarak müdahale stratejisi belirlenecek.
Bazı durumlarda gaz fişeği yerine grubun dağılmasını sağlamak içen ses ve ışık fişeği ya da yüksek ses çıkartan diğer mühimmat kullanılacak.
Zırhlı araçlarla mobil müdahale birimleri oluşturularak hareket kabiliyeti artırılacak, yakalama ve gözaltı işlemleri yapılmak suretiyle de daha az gaz kullanılması sağlanacak.
Orantısız güç ve aşırı gaz kullanımını önlemek için müdahale ve gözaltıların kamera ile kayıt altına alınması sağlanacak.
Gazla müdahale edilen olay uzun sürmesi halinde, gaz kullanımına bir süre ara verilerek, grubun dağılması sağlanacak.
Çevreye veya güvenlik güçlerine karşı fiili olarak saldırı veya direniş olmadıkça gazlı müdahaleden kaçınılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biber gazına balans ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN