Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe maddesi temizleniyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinde değişiklik yapan tasarı ile askerin görev tanımı değişiyor. Tasarı ile illerde çıkabilecek olaylara karşı müdahalede yetkiler hükümete veriliyor

Hükümet, sivilleşme çalışmalarında önemli bir adım daha attı. Askeri darbelere yasal dayanak olarak gösterilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile yeniden düzenlenecek. Tasarı ile söz konusu maddedeki "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır" ibaresi, "Silahlı Kuvvetler'in vazifesi, yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, TBMM kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır" şeklinde değiştiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu ve Askerlik Kanunu'nda değişiklik öngören Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün TBMM'ye sunuldu. Tasarı ile birden fazla ili içine alan olaylara müdahalede, kuvvetler arası koordinasyon, işbirliği ve emir komuta ilişkilerinin Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından değil, Hükümet tarafından yürütüleceği de hükme bağlanıyor. Yapılan değişiklikle "askerlik" tanımı değişti. Daha önceki kanunda yer alan Türk vatanını, istiklal ve cumhuriyeti korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir" ifadesindeki "Türk vatanını, istiklal ve cumhuriyeti korumak" ifadesi kaldırıldı. Aynı kanunun 43. maddesindeki "Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir" cümlesi "Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz" şeklinde düzenlendi.

EMASYA YETKİSİ
İl İdaresi Kanunu'nda da değişiklik içeren tasarıyla, illerde çıkabilecek olaylara karşı müdahalede yetkiler, Bakanlar Kuruluna aktarılıyor. İl İdaresi Kanunu'nun 1996 ve 2003 yıllarında da değişikliğe uğrayan 11'inci maddesindeki, "Birden fazla ili içine alan olaylarda ilgili valilerin isteği üzerine aynı veya farklı askeri birlik komutanlarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller veya kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırması, emir komuta ilişkileri ve gerekli görülen diğer hususlar yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslara göre yürütülür" cümlesindeki, "Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından" ibaresi "Bakanlar Kurulu" olarak değiştirildi. Böylece Emniyet Asayiş Yardımlaşma (EMASYA) olarak tanımlanan askeri görev için Bakanlar Kurulu izni gerekecek.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe maddesi temizleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN