Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İktidarı sokakta aramak darbedir'

AK Parti, Gezi olayları için araştırma komisyonu talep etti. Önergenin gerekçesinde, "Eylemlerin hükümeti yıkmayı hedeflediği" belirtildi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
AK Parti, Türkiye'nin son bir ayına damgasını vuran Gezi Parkı eylemleri için Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi. 24 sayfalık önergeden dikkat çeken bölümler şöyle:
VANDALİZME DÖNÜŞTÜ: Gezi Parkı için başlayan eylemler vandalizme dönüştü. İktidarı sandık yerine kaba kuvvete başvurarak sokakta aranması girişimleri darbeden öte bir anlam taşımaz.
HÜKÜMETİ DEVİRECEKLERDİ: Olaylar sosyal medya üzerinden örgütlenmiş, hükümeti düşürmeye yönelik yasadışı eylemlere dönüşmüştür. Atılan "tweet" sayısı 8 milyondan 35 milyona çıktı.
GÖSTERİLERDE İKİ GRUP: Birinci grup, Taksim projesinin itirazlarını barışcı yöntemlerle dile getirenler, İkinci grup, hükümete ve Başbakan Erdoğan'ın şahsına ideolojik hasımlık yapanlardır. Birinci grupta AK Parti'nin seçim başarıları ve alkol yasası gibi düzenlemeler nedeniyle kendini izole ve marjinalize edilmiş hisseden kesimler de bulunmaktadır. Raporda, medyaya baskı yapılmadığı belirtilirken, otoriterlik iddiaları için ise hiçbir somut kanıtın bulunmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İktidarı sokakta aramak darbedir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN