"PKK'lıların yüzde 80'i yola çıktı"

"1. aşama bize göre tamamlanmış, hükümetin reform yapabileceği siyasi atmosfer oluşmuştur" diyen Demirtaş, "Türkiye Ankara'dan yönetilemez" dedi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın çekilmesine ilişkin "PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda" dedi. Diyarbakır'da DİSKİ Genel Müdürlüğü Acil Durumlar Pompa İstasyonu'nun açılışına katılan Demirtaş, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin tek başına Ankara'dan yönetilemeyeceğini savunarak, "Her il her bölge yaşamı, kimliği,kültürü ve inancı ile ilgili karar alma, yasa yapma ve uygulama hakkı ve yetkisine sahip olmalıdır" dedi. Valiler ve kaymakamların seçimle iş başına gelmesini isteyen Demirtaş, "Türkiye'yi tek bir başbakan yönetemez. Kürt sorununu tartışıyorsak en önemli başlıklardan biri idare modelinin değişmesidir" diye konuştu. Demirtaş gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularına da şu yanıtları verdi:
Şu anda PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar.
'Birinci aşama son kişi kalıncaya kadar devam eder' anlayışı yanlış. Birinci aşama bu haliyle bize göre tamamlanmış, Hükümetin reform yapabileceği siyasi atmosfer oluşmuştur.
(PKK'lıların işçi ve teknisyenleri kaçırdığı iddiası) Bunlar onlar tarafından mı yapılmış emin değiliz. Provokasyonlar olabilir ama sürec artık durmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"PKK'lıların yüzde 80'i yola çıktı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN