Sakıp Sabancı ödülleri 7. kez sahibini buldu

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu. 7'ncisi verilen ödüllerin bu yılki teması "Demokraside Denge ve Denetleme" oldu

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Sabancı Üniversitesi tarafından ihdas edilen "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri", Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ödülün konusunun bu yıl Türkiye'nin geleceği için çok önem taşıyan bir alana, demokrasi alanına kaydırıldığını ve "Demokraside Denge ve Denetleme: Karşılaştırmalı Bir Perspektiften Türkiye" olarak belirlendiğini söyledi. Sabancı, 7. yılda seçilen konuyla Türkiye'deki dönüşüm sürecinin karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmasının hedeflediğini ifade etti. Bu yıl ilk defa verilen Jüri Ödülü'ne ise "Uluslararası saygınlığa sahip platformlarda yaptığı yayınlar ve bu alanda gerçekleştirdiği, Türkiye'nin durumuna ilişkin karşılaştırmalı incelemeler" dolayısıyla İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun layık görüldü. "Dayanıklı Bir Demokrasi İnşası: Türkiye Deneyimine Karşılaştırmalı Bakış" başlıklı makaleleriyle Meral Uğur Çınar ve Kürşat Çınar, "Demokrasiye Geçiş ve Yükselen Çoğunlukçuluk Dalgası: Yunanistan ve Türkiye Örneklerinin Karşılaştırması" başlıklı makalesiyle Ioannis N. Grigoriadis ve "Liberal Anayasal Demokrasi ve Popülist İtirazların Paradoksları" başlıklı makalesiyle de Yunus Sözen ödül aldı.

EN ONUR VERİCİ ESER

Prof. Özbudun, ödülün uzun meslek hayatının en onur verici eserlerinden biri olduğunu söyledi. Törene, Türkan Sabancı, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Sevil Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakıp Sabancı ödülleri 7. kez sahibini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN