Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sonuç almayacaksak uğraşmayalım'

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Türkiye, ABD ve Rusya arasında Suriye trafiği hız kazandı. ABD Başkanı Obama ile pazartesi günü telefonda bir saat Suriye'yi konuşan Erdoğan, bu kez Rusya Devlet Başkanı 'i aradı. Erdoğan'ın bu görüşmede, "Cenevre'de sonuç alamayacaksak boşuna uğraşmayalım" dediği öğrenildi.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, Suriye için çözüm arayışı çerçevesinde yapılacak Cenevre II toplantısı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Putin, Cenevre II toplantısına büyük önem verdiğini dile getirdi, Erdoğan, Türkiye'nin toplantıyı desteklediğini ve sonuç alınabilmesi için uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, Putin'e, "Cenevre'de sonuç alınamayacaksa boşuna uğraşmayalım" dedi ve Cenevre toplantısının Suriye'deki rejime tekrar vakit kazandırma unsuru haline gelmemesinin altını çizdi. Ayrıca kimyasal silah kullanıldığının tespit edildiğini ve bu konuda daha yakın çalışma gerektiğini ifade eden Erdoğan'ın, "Rusya'nın yapıcı rol oynaması iyi olur" dediği kaydedildi. Putin ise Esad'ın günlerinin sayılı olduğunu ancak değişimim askeri müdahale ile gerçekleşmemesi gerektiğini savundu.

G-20 DE ELE ALINDI

45 dakika süren telefon görüşmesinde, eylül ayında St. Petersburg'da düzenlenecek olan G-20 Zirvesi'nin hazırlıkları ile ilgili olarak fikir teatisinde de bulunuldu. Görüşmenin ardından Kremlin Basın Bürosu'ndan bir açıklama yapılırken, görüşmede Suriye'de durumun ele alındığı, her iki liderin de krizin çözümü bağlamında faaliyetleri koordine etmeye hazır olduklarını vurguladığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sonuç almayacaksak uğraşmayalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN