Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genelkurmay'dan 35'inci madde açıklaması

Giriş Tarihi: 1.7.2013 12:22 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 13:19

Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nu değiştirmek için harekete geçti. Hazırlanan tasarıyla askeri darbelere "yasal dayanak" olarak gösterilen 35'inci madde yeniden düzenlenmesi planlanırken Genelkurmay Başkanlığı'ndan 'Görev' tanımı açıklaması geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vazifesinin, T.C. Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Başbakan tarafından onaylanan Türkiye'nin Milli Askerî Stratejisi dokümanı ile tanımlandığını belirerek, "Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harek't ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harek'tı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harek'tı ve İç Güvenlik Harekatına da destek sağlamaktadır" açıklaması yaptı.

EMASYA VE İÇ HİZMET KANUNU

Genelkurmay Başkanlığı son dönemde EMASYA Protokolü ve İç Hizmet Kanunu değişiklikleri d'hil, bazı haber ve tartışmalarla TSK'nın gerçekleştirdiği kimi faaliyetlere ilişkin açıklama yaptı. Genelkurmay'ın açıklaması şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi; T.C. Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB-2010) ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Sayın Başbakan tarafından onaylanan Türkiye'nin Milli Askerî Stratejisi (TÜMAS-2011) dokümanı ile tanımlanmıştır. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harek't ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harek'tı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harek'tı ve İç Güvenlik Harek'tına da destek sağlamaktadır."

Genelkurmay Başkanlığı ordu birliklerinin iç görevlerdeki durumunu düzenleyen EMASYA Protokolü konusunda ise şu açıklamayı yaptı:

"1. İl İdaresi Kanunu'na açıklık getirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile hazırlanan "Valilerin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/d maddesi gereğince; Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar" Protokolü, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

2. Yürürlüğe giren Protokol; Bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine; askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsamaktadır."

Genelkurmay TSK'daki kritik görevlerin yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla, 22 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında temini ve kadrolanması yapılan sözleşmeli er kadro ve mevcut durumunu da açıkladı. Buna göre, mevcut 62 bin 585 sözleşmeli er kadrosu bulunurken, görevde olan mevcut kişi sayısı bin 305 olarak belirtildi. Halen eğitim merkezinde 623 kişinin eğitim gördüğü bildirildi.

ER ERBAŞ SAYISI HAZİRAN'A GÖRE AZALDI

Genelkurmay Temmuz ayı personel mevcutlarını da açıkladı. General ve amirallerin sayısında farklılık bulunmazken subay sayısı 15 azaldı. Jandarma erbaş ve erlerin sayısı Haziran'da 121 bin 223 iken, bu ay 114 bin 997 olarak ifade edildi.

ANITKABİR'E ENGELLİ ASANSÖRÜ

Engelli ziyaretçilerin tören meydanına çıkışı için Anıtkabir Komutanlığı Aslanlı Yol'un sonunda Mehmetçik Kulesi arkasındaki otoparka, bir adet engelli asansörü inşa edilerek 19 Haziran 2013 tarihinde hizmete açıldı. 2013 Haziran ayında Anıtkabir'i 268 bin 229 kişi ziyaret etti.

TATBİKATLAR

Işık-2013/1 Tatbikatı, 21 Haziran-3 Temmuz arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurlarının katılımı ile Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı (Konya)'nda icra ediliyor. Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü 28 Haziran 2013 tarihinde "Pençe Hakiki Mühimmat Atışı" faaliyeti ile birlikte icra edildi. Işık-Tatbikatı'nın amacı; Muharebe Arama Kurtarma Harek'tında (MAK) ihtiyaç duyulan komuta kontrol sürecini işletmek, muhabere usullerini denemek ve geliştirmek, kazazede durumuna düşme ihtimali olan pilotların harek't sahasında "Hayatta Kalma-Kaçma Kurtulma" usullerini geliştirmek, pilotların eğitim seviyelerini artırmak, geliştirilen yeni usul, silah ve teçhizatı denemek olarak açıklandı.

Pençe Hakiki Mühimmat Atışının amacı ise; Türk Hava Kuvvetlerinin son dönemde yapılan modernizasyon faaliyetleri ile kazandığı imk'n ve kabiliyetlerin, vurucu güç olarak sahip olduğu yeteneklerin, üretilen milli sistemlerin teknolojik gelişime ve hava gücüne olan katkılarını izlemek şeklinde tanımlandı.

SAHİL GÜVENLİĞE "UMUT" KATKISI

Sahil Güvenlik Komutanlığının öncelikli insani görevi olan denizde arama kurtarma faaliyetlerinin özellikle açık denizlerde, ağır deniz ve hava şartlarında etkinlikle icra edilebilmesine imk'n sağlamak maksadıyla başlatılan "Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi" projesi kapsamında inşa ettirilen 4 adet gemiden ikincisi olan "TCSG UMUT", 4 Nisan 2013 tarihinde hizmete girderken, intibak eğitimleri tamamlanarak konuş yeri olan Aksaz/Marmaris'te Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı emrinde göreve başladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın açık denizlerdeki görev etkinliğinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacak olan Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi TCSG UMUT, açık denizde arama ve kurtarma harek'tı icra etmenin yanı sıra yangın söndürme ile kaçakçılığın önlenmesi gibi operasyonlarda da kullanılabilecek donanıma ve helikopter iniş kalkış, taşıma imk'n kabiliyetine de sahip bulunuyor.

AKDENİZ OYUNLARINDA 50 METRE HAVALI ATIŞTA TÜRKİYE'YE İLK ALTIN MADALYA TSK'DAN

20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında Mersin'de düzenlenen 17'nci Akdeniz Oyunlarında Jandarma Kıdemli Başçavuş Yusuf Dikeç, Erkekler 10 Metre Havalı Tabanca Müsabakasında 198,7 puanla ikinci oldu ve gümüş madalya kazandı. Ayrıca, Jandarma Kıdemli Başçavuş Yusuf Dikeç, Erkekler 50 Metre Ateşli Serbest Tabanca müsabakasında ise, 192 puanla 1'inci olmuş ve bu branşta Türkiye'ye ilk kez altın madalya kazandırdı.

Jandarma Başçavuş H.İbrahim Öztürk, Erkekler 10 Metre Havalı Tüfek müsabakasında 202,6 puanla 2'nci olmuş ve gümüş madalya kazandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genelkurmay'dan 35'inci madde açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN