Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Saldırı nedeni uyuşturucu operasyonlarını önlemek'

Diyarbakır Valiliği, Lice'deki karakol saldırısının Diyarbakır'da son dönemde yapılan başarılı uyuşturucu operasyonlarının devamını engellemek için planlandığını açıkladı. İlk ateşi saldırganlar açmış

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Diyarbakır Valililiği, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın ölümüyle sonuçlanan Lice'deki karakol inşaatını protesto eyleminin, son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek ve bundan sonra benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için planladığını belirtti. Lice ilçesine bağlı Kayacık Jandarma Karakoluna ek bina yapılmasını protesto eden ve işçilerin kaldığı çadırları yakan gruba açılan ateş sonucu 1 kişinin ölümü, 9 kişinin de yaralanmıştı. Olaylarla ilgili müfettiş soruşturma devam ederken, Diyarbakır Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Karakolda yapımı devam eden inşaat çalışmasını durdurmak amacıyla toplanan kalabalığın önce basın açıklaması yaptığı, ardından karakola doğru yürüyerek fiili saldırıda bulunulduğu belirtilen açıklamada, karakolda görevli askerlerin kalabalığı karakola davet ederek iletişim kurmaya çalıştıkları bildirildi. Askerlerin davetine rağmen grup içerisindeki bazı kişilerin gerek askerlere, gerekse karakol inşaatına önce taşlarla, ardından el yapımı patlayıcı ve molotof kokteylleriyle saldırıda bulunduklarına dikkat çekilen açıklamada, çıkan yangında işçilerin kaldığı çadırların yandığı, tüm uyarılara rağmen kalabalığın dağılmadığı kaydedildi. Gruba biber gazıyla müdahale edildiği belirtilen açıklamada, grup içinden karakola doğru ateş açıldığı ileri sürüldü. Güvenlik güçlerinin de havaya uyarı ateşi açması üzerine dağılmamakta ısrar eden kalabalığın karakolun içine girmeye çalıştıkları, olaylarda 1 vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı, halkı provoke ederek karakola saldırtan ve bunu organize eden kişilerin de tespit edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

UYUŞTURUCU BARONLARI

Açıklamada, çözüm sürecini bozmak isteyen uyuşturucu baronları ile ona yardımcı olan terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin her yönüyle incelendiğine işaret edilen açıklamada şöyle denildi: "Güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı planlanmıştır. Bahse konu uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaat sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri gelirlerin kaybedileceği korkusuyla süreci sabote etmek maksadıyla böyle bir girişimde bulundukları değerlendirilmektedir. Tüm halkımıza bu suç şebekelerine, zehir tacirlerine fırsat vermemelerini, bu oyuna gelmemelerini temenni ediyoruz. Kimse tahriklere kapılmasın." Diyarbakır'da son 6 ayda 6 ton 807 kilo 850 gram esrar ile 5 milyon 897 bin kök Hint keneviri ele geçirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Saldırı nedeni uyuşturucu operasyonlarını önlemek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN