Meclis'te kritik seçim

Giriş Tarihi: 2.7.2013 15:39 Güncelleme Tarihi: 2.7.2013 17:27

TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem 2. Devre TBMM Başkanı'nı belirlemek için toplandı.

TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem 2. Devre Meclis Başkanlığı seçimi başladı. Seçimde AK Parti'nin adayı olan Cemil Çiçek, CHP'nin adayı Osman Korutürk ve MHP'nin adayı Faruk Bal, Meclis Başkanlığı için yarışıyor.

Meclis Başkanlığı seçimi "Gizli Oylama" usulüyle gerçekleştiriliyor. Meclis Başkanı'nın ilk turda seçilebilmesi için adaylardan birisinin milletvekillerinin üye tam sayısının üçte ikisinin, yani en az 367 milletvekilinin oyunu alması gerekiyordu. Seçimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ise 367 yerine 365 oyun salt çoğunluk olarak kabul edileceğini telaffuz etti.

TBMM Genel Kurulu'nda, ikinci turda da Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'ye ulaşamadı. İkinci turda, AK
Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 294 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 110 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. Üçüncü tur oylamaya geçildi. Eğer üçüncü turda da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oy alan iki aday için dördüncü tura geçilecek. Son tur olan dördüncü turda ise en fazla oyu olan iki aday yarışacak. Bu turda iki adaydan en fazla oyu alan Meclis Başkanı olacak.

TBMM Genel Kurulu'ndaki oylama alfabetik sıraya göre Adana milletvekillerinin oylarını kullanmaya başlamasıyla başladı. TBMM Genel Kurul salonuna toplamda 4 tane kabin yer alırken, kabinlerde ikişerden toplamda 8 sandık bulunuyor. Başbakan Erdoğan, oylar kullanılmadan önce salona gelerek milletvekilleriyle sohbet etti. Oylamanın başlamasıyla da Başbakan Erdoğan oyunu kullanarak Genel Kurul salonundan ayrıldı. TBMM Başkanlığı için yeniden aday olan Cemil Çiçek ise oylama sırasında Genel Kurul salonuna gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Oylama devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te kritik seçim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN