Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hint kenevirinin üssü Fis Ovası

Lice'de Kayacık Karakolu, hint kenevirinin en çok yetiştirildiği Fis Ovası'ndan sorumlu. Türkiye'de hint kenevirinin 3'te 2'si Diyarbakır'da yetiştiriliyor

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Jandarma Karakolu önünde çıkan ve 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili soruşturma Diyarbakır Bölge Başsavcı Vekilliği'nde görevli 2 Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülüyor. Bölgede incelemede bulunan savcılar, karakola ait güvenlik kamerası görüntülerinin incelenip, karakola ateş açan ve köylülerle jandarma arasında çatışma çıkaran yüzleri poşulu provokatörlerin tespit edilmesi talimatını verdi. Savcılar ayrıca Lice-Bingöl karayolunu trafiğe kapatıp, araçları kırsal yola yönlendiren ve bir uzman çavuşu kaçıranların tespitini istedi. Karakola yönelik saldırının son 6 ayda gerçekleştirilen 3 büyük uyuşturucu operasyonlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Ocak ayında Lice'ye bağlı Yalaza, Ortaç ve Bağlan köylerine yönelik olarak 40 kilometrekarelik alanda yapılan hava destekli operasyonda piyasa değeri 40 milyon lira olan 21 ton uyuşturucu ele geçirildi. 3 Mayıs'ta Lice, Kocaköy ve Hazro ilçeleri üçgenindeki 5 köye eşzamanlı olarak düzenlenen ikinci büyük operasyonda da 16 milyon liralık uyuşturucu ele geçirildi. Operasyonun ardından Kayacık karakolu yakınındaki Ortaç ve Yalaza köyleri arasında toplanan kalabalık, uyuşturucuların geri verilmesi için oturma eylemi yaptı. Üçüncü büyük operasyon ise son olaydan 3 gün önce, 25 Haziran'da yapıldı. Lice'ye bağlı Kutlu, Tepe, Türeli köylerine yapılan eş zamanlı operasyonda, piyasa değeri 60 milyon lira olan 40 ton uyuşturucu elde edilebilecek 2 milyon kök dişi hint keneviri ele geçirildi.

OVA GÖZETLENECEK

Geçmişte sık sık PKK saldırılarına maruz kalan karakolun güçlendirilip, Fis Ovası'nı gözetlemek için beton kuleler inşa edilmeye başlanmasına uyuşturucu tacirleri karşı çıktı. PKK'nın, "Karakol ve baraj inşaatları durdurulsun" açıklamasını fırsat bilen uyuşturucu tacirleri, köylüleri kışkırtıp olayların başlamasına neden olan fitili ateşledi. Savcılık, olayı tüm yönleriyle araştırıyor.

ÜÇTE İKİSİ DİYARBAKIR'DAN
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Uluslararası Terörizm ve Sınır Aşan Suçlar Merkezi (UTSAM) hint keneviri üzerine dikkat çeken bir rapor hazırladı. Emniyetin tespitlerine göre 2011-2012 arasında Türkiye genelinde piyasa değeri 2 milyar 250 milyon TL olan 37.5 milyon kök hint keneviri yakalandı. Türkiye genelinde yapılan yasadışı hint keneviri ekiminin yaklaşık üçte ikisi ise Diyarbakır'da ve özellikle Lice ilçesinde gerçekleşiyor. Bu kapsamda polis ve jandarma bölgesinde yaklaşık 24 milyon kök hint keneviri ele geçirildi. Raporda özellikle bu bölgede ekim yapılmasının nedeni ise iklim, Lice-Kulp-Hani Bölgesi'nin dağlık olması ve kolluk birimlerinin denetim kontrol ve bölgeye ulaşımının zor olması olarak açıklanıyor.

BAŞKALE'DE HİNT KENEVİRİ BASKINI
Van'da jandarma ekipleri bir ihbar üzerine Başkale ilçesi kırsalında bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 12 dönüm arazide piyasa değeri milyon lira olan 1 milyon 440 bin kök hint keneviri ele geçirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hint kenevirinin üssü Fis Ovası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN