Ankara Barosu'nda seçim heyecanı

Giriş Tarihi: 3.7.2013 14:57 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 15:00

Haftasonu yapılacak 2. Olağanüstü Kongre'de 8 aday, Ankara Barosu'nun yeni başkanı olmak için yarışacak

Ankara Barosu'nda haftasonu seçim heyecanı yaşanacak. Metin Feyzioğlu'nun Türkiye Barolar Birliği (TBB) başkanlığına seçilmesinin ardından Ankara Barosu yeni başkanını seçmek üzere olağanüstü kongreye gidiyor.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Çoğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda toplanacak olan 2. Olağanüstü Kongre, 6 Temmuz Cumartesi başlayacak.

Kongerenin açılışı, Feyzioğlu'nun TBB Başkanı olmasının ardından Ankara Barosu Başkanlığına vekalet eden Avukat Sema Aksoy'un konuşmasıyla başlayacak, ardından da adaylar tek tek kendini tanıtacak. Kongrenin 7 Temmuz Pazar toplanacak ikinci gününde ise seçim yapılacak.

Ankara Barosu, 11 bin 267 üye avukat ile İstanbul Barosu'nun ardından en büyük ikinci baro ünvanına sahip. Genel Kurulun açılabilmesi için bin 200 üyenin hazır bulunması gerekecek.

Yeni başkan, daha önceki genel kurulda seçilerek göreve gelen yönetim kurulu üyeleriyle çalışacak.

Şuana kadar adaylığını açıklayanlar şunlar:

Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Avukat Alpaslan Sucu, Devrimci Demokrat Avukatlar Grubu adayı Avukat Esmani Kırmızı, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Avukat Sema Aksoy, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Avukat Selçuk Kozağaçlı, Baroda Birlik Grubu adayı Avukat Eyüphan Korkmaz ile bağımsız adaylar Avukat Zennure Tokgöz, Avukat Bülent Turhan Gündüz ve Avukat Ahmet Erdem Akyüz.

Çağdaş Avukatlar Grubu adayı olan Avukat Selçuk Kozağaçlı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü bir terör örgütü üyeliği soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunuyor. Kozağaçlı, aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Baroya kayıtlı avukatların genel kurulda oy kullanma zorunluluğu bulunuyor. Buna uymayan avukatlara, İlçe Seçim Kurulunca 120 lira ceza kesilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Barosu'nda seçim heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN