Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye, UNESCO'da alt komite üyesi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) "Kültür Varlıklarının Yasa Dışı İthal İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması Sözleşmesi"nin etkin bir şekilde uygulanmasının sağlanması amacıyla kurulan alt komiteye seçildi.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 15:09 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 15:11
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, UNESCO'nun geçen yıl gerçekleştirilen 2. Taraf Devletler Toplantısı'nda, 18 üyeden oluşan bir alt komite kurulmasına karar verdiği ve Türkiye'nin de mart ayında alt komiteye aday olduğu hatırlatıldı.

UNESCO üyesi olan ülkelerin 6 bölgesel gruba ayrıldığı ve Türkiye'nin birinci grupta bulunduğu bildirilen açıklamada, Kanada, Yunanistan, İtalya ve İsviçre'nin de aynı gruptan adaylığını koyduğu bildirildi.

Her gruptan 3'er ülkenin seçildiği alt komiteye, UNESCO Paris merkez binasında yapılan Olağanüstü Taraf Devletler Toplantısı'nda alt komite seçimlerinde "Türkiye'nin 123 taraf ülke arasında gerçekleştirilen oylama sonucunda, İtalya ve Yunanistan ile birlikte birinci grubu temsilen alt komiteye seçildiği" belirtildi.

Açıklamada, "UNESCO 1970 Sözleşmesinin uygulanmasında karşılaşılan zorlukların giderilmesi, bu yolla kültür varlıklarımızın korunarak, ait oldukları topraklara iadesinin teşvik edilmesi yönüyle önem taşıyan komiteye Türkiye'nin üyeliğinin 2 yıl boyunca devam edeceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, UNESCO'da alt komite üyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN