Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demir parmaklıklar ardındaki çocuklar

Türkiye'de 0-6 yaş arası 243 çocuğun, annelerinin hükümlü olması ve dışarıda bakabilecek kimseleri olmadığı için ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde kaldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 4.7.2013 14:56 Güncelleme Tarihi: 4.7.2013 14:58
AA muhabirinin Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgilere göre, annelerinin mahkumiyetleri nedeniyle 0-3 yaş arası 136, 3-6 yaş arası 107 çocuk, zorunlu olarak ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde kalıyor. Mevcut çocukların sayısı, hükümlü-tutuklu sirkülasyonu, çocukların yakınlarına teslim edilme durumları gibi nedenlere göre değişim gösteriyor.

Annelerinin yanında kalan çocukların mama, süt gibi gıdaları devlet tarafından veriliyor, çocuk bezi, elbise gibi ihtiyaçları da devlet ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle karşılanmaya çalışılıyor.

Cezaevlerinde kalan çocuklar 6 yaşını doldurduktan sonra, annelerinin tutukluluk halinin devamı durumunda ailesine, vasisine ya da Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne teslim ediliyor.

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle ceza infaz kurumları ve tutukvelerinde kalan çocuklara yönelik çalışmalar yürütülüyor. Eğitim programlarının yanı sıra, "Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri'nde Annesinin Yanında Kalan Çocukların Gelişimlerinin Desteklenmesi Hakkında İş Birliği Protokolü" kapsamında, kadın kapalı ceza infaz kurumlarında ve kapalı ceza infaz kurumlarının bir bölümünde bulunan kreşlere giden 3-6 yaş arası çocuklar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ana okullarında sunulan hizmetlerden de faydalandırılıyor.

Bu çocuklar için eğitim faaliyetlerinin yanında, çeşitli sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelerle iş birliğiyle cezaevlerinde tiyatro, sinema, resim çizme ve masal okuma gibi çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler de düzenleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demir parmaklıklar ardındaki çocuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN