Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara, demokratik seçim için çalışacak

Mısır'daki yeni duruma ilişkin yol haritasını belirleyen Ankara, demokratik geçişin sorunsuz sağlanması ve 'yasaksız seçim' için uluslararası alanda çaba sarf edecek

Mısır'da gerçekleşen askeri darbe sonrası "geçiş hükümetini tanıyıp tanımayacağı" merak edilen Ankara, Mısır'da bir sonraki adıma yoğunlaştı. Darbe sonrası gelişen tüm süreci izlemeye alan hükümet, Mısır'da darbe sonrası demokratik geçişin sorunsuz sağlanması için çaba sarf edecek. Son olarak Dolmabahçe'de yapılan çalışma toplantısı ile detaylandırılan politikaya göre, demokratik geçiş için Türkiye darbe sonrası Mursi hükümeti üyelerinin siyasetten yasaklanmaması, özgürlüklerinin kısıtlanmaması ve yapılacak ilk seçimlere tüm siyasi kesimlerin katılımının garanti altına alınması için çalışacak. Bu konularda uluslararası arenada girişimlerde bulunacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısır politikasını son olarak dün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik, Mevlüt Çavuşoğlu ve Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile Dolmabahçe Ofisi'nde yaptığı toplantı ile masaya yatırdı. Hükümetin politikasına göre öncelik hukuksuz tutuklamaların yaşanmaması ve adil bir seçim süresinin işletilmesine verilecek. Başta devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve ekibi olmak üzere, Müslüman Kardeşler'e karşı intikam ve cadı avı süreci başlatılmaması için girişimlerde bulunulacak. Uluslararası platformda keyfi tutuklamaların yaşanmaması için çağrı yapılacak. Öte yandan 25 Ocak devrimi ile ilk kez özgür seçimlerle tanışan Mısır'da en kısa sürece seçim çağrısı yapılması gündeme gelecek.

RİSKLER DEĞERLENDİRİLDİ

Hükümet Mısır politikasını masaya yatırırken, bundan sonraki süreçte demokratik kazanımları riske atacak konuları da detaylandırdı. Buna göre Mısır için en büyük risk seçim sistemi olarak gözüküyor. Seçim yasağı gelmese dahi Mısır'da demokratik ve hukuk normlarına uygun bir seçim sistemi olmaması nedeniyle adil seçim yapılmasının kısa vadede zor olduğu belirlendi. Seçim kotaları, uzun ve kademeli oy verme işlemleri, oy sayımında Yüksek Seçim Kurulu'nun etkisi, kısa zaman içinde yapılacak seçimlerde manipülasyon ihtimali endişelere neden oluyor. Türkiye, seçim takviminin belirlenmesinden sonra adil ve şeffaf bir seçim gerçekleşmesi için de girişimlerini yoğunlaştıracak.

DOLMABAHÇE'DE 3 SATLİK MISIR ZİRVESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da gerçekleşen askeri müdahale nedeniyle tatilini yarıda keserek İstanbul'a geldi. Erdoğan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde kurmaylarıyla Mısır'daki son durumun ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Başdanışmanı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. 16.05'te başlayan toplantı 18.45'te bitti. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı sonunda herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara, demokratik seçim için çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN