Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan, İstanbul Başbakanlık Ofisi'nde kabul ettiği Tayland Başbakanı Shnawatra ile yaptığı görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 5.7.2013 18:17 Güncelleme Tarihi: 5.7.2013 18:35
İki lider ülkeler arasındaki ticari işbirliği ve yatırımlara yönelik açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan Tayland Başbakanı ile birlikte Marmaray hattında yaptıkları geziden mutlu olduğunu söyledi.

Tayland Başbakanı Türkiye'nin ekonomide attığı adımları ve Tayland'ın güney illerinde yaşanlar ve Taylandlı öğrencilere verdiği eğitim desteğinden dolayı takdir ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan gazetecilerin sorusu üzerine Mısır'daki gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

Demokrasi'nin halkına saygı ve halkın iradesine saygısızlık şeklinde ortaya konabileceğini, Mısır'da halkın iradesine saygısızlık olarak ortaya konmuştur.

Mısır 30 yılı aşkın süredir tek parti iktidarı yaşandığını, iktidardaki partinin daha bir yıl doldurmadan halkın onu beğenmediğini söylediğini, Mursi'nin Genel Kurmay Başkanı yaptığı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı yaptığı kişilerin ona darbe yaptığını, böylece darbeler zinciri devam edecek.

Mursi'nin de yanlışı olduğu gibi benim de yanlışım olabilir. Yanlıştan dolayı ceza vermek halkın kararı ile olur o da sandıkta yapılır. Bizim demokrasi denemiyimini çok defa darbelerle sekteye uğratmış ve darbe tokadını yemiş bir ülke olarak kabullenemeyiz. Buna olumlu bakan olmuştur. Ama biz olamayız. Bize sığınma teklifi gelmedi.

İnşallah Mısır için duyduklarımız doğru değildir. 48 saat içinde yargılanacağına ilişkin bilgiler bize geliyor. Bu çok tarihi bir yanlış olur. Şu an attıkları adım meşru değil. Mısır'daki yönetimin yapmaları gereken en kısa zamanda seçime gitmeleridir. Mursi'yi cezaevine tıkmak değil, sandıkta kişileri cezalandırmalarıdır.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN