Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP 3 şartta ısrarlı

25 maddelik demokrasi paketinin hemen yasalaşmasını beklemediğini bildiren BDP, irade beyan edilmesi, siyasi mekanizma kurulması ve Öcalan'la görüşme sıklığında ise taviz vermiyor

Giriş Tarihi: 5.7.2013
BDP, çözüm sürecinin kesintiye uğramaması için, hükümetin demokrasi paketi konusunda irade beyan etmesi, diyalog için siyasi bir mekanizma oluşturulması ve Öcalan'la görüşme trafiğinin arttırılması şartlarını öne sürdü. Meclis'te Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ile mini zirve gerçekleştiren BDP hükümetten randevu bekliyor. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, SABAH'a yaptığı değerlendirmede Meclis'in üç ay tatile gireceğini anımsatarak, "İletişimsizlik süreci olumsuz etkiler. Kopukluk olmaması için siyasi mekanizma oluşturulması yönündeki çağrımıza yanıt gelmedi. Görüşmeler devam ediyor" dedi. Sürecin kesintiye uğramaması için, irade beyanı konusunda da ısrarlı olduklarını anlatan Buldan, "komisyona ihtiyacımız var. Meclis kapanmadan böyle bir mekanizma oluşursa süreç işlemeye devam eder" diye konuştu. Buldan, BDP'nin sunduğu 25 maddelik mini pakette yer alan maddelerin hemen yasalaşması yönünde bir talepleri olmadığını da ifade ederek, "Şu anda irade beyanına ihtiyaç var. İnsanların kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor. Hükümet, hasta tutuklular, KCK'lılar,seçim barajı gibi konularda adım atacağını bildirmesi yeterli" yorumunu yaptı. Gelecek hafta İmralı'ya gitmeyi beklediklerini ifade eden Buldan, "Müzakereyi yürüten Öcalan'ın zor koşulları iyileştirilmeli. Sadece BDP ve kardeşinin görüşmesi sürece katkı sunmaz. Siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar görüşebilmeli" dedi. BDP, süreçte ortaya çıkan tıkanıkların aşılması için kurulmasını istediği komitelerin hem Öcalan, hem PKK, hem de askerle görüşmesinin sağlanmasını istiyor. BDP, komitede, Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu üyeleri, Akil İnsanlar Heyeti'nden isimlerin yer almasını istiyor.

ROJ TV TEPKİSİ

BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken de, Roj TV, MMC, NUÇE TV'nin yayın lisansının iptal edilmesine tepki gösterirken, "Böyle bir kararın çıkması tesadüf kabul edilemez. Çözüm süreci başladı Paris'ten 3 Kürt kadının cenazesi geldi. Şimdi de Kopenhag'dan 3 Kürt kurumunun cenazesi gönderiliyor. Bu hukuk cinayetine karşı demokratik tepkimizi ortaya koyacağız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP 3 şartta ısrarlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN