Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Molotofa Gezi düzenlemesi

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Yargıtay kararlarıyla daha önce el yapımı likit bomba olarak kayıtlara geçen molotof Gezi olaylarının ardından "silah" olarak yasalara giriyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olaylarından sonra polisi güçlendirecek bazı adımların atılabileceği mesajı vermişti. Bu kapsamda molotof kokteylinin silah sayılması ile ilgili düzenlemenin Meclis tatile girmeden yasalaştırılması gündeme geldi. Erdoğan bu yönde bir düzenleme yapılmasını istedi. Hükümetin, önümüzdeki haftalarda molotofun silah sayılmasıyla ilgili düzenlemeyi Meclis'e taşımayı planladığı öğrenildi. Hazırlanan pakette, eylemler sırasında polise taş atma, kamu görevlilerine direnme, otobüs yakarak, durak, reklam panolarını yıkarak kamu malına zarar veren, cam-çerçeve indirenlere verilen cezalar artırılacak.

'SALDIRI VE SAVUNMA ARACI'
Meclis İçişleri Komisyonu gündeminde bekleyen Silah Kanunu Tasarısı kapsamında Yargıtay'ın kararları da dikkate alınarak, molotof için "Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı" tanımı yapılmıştı. Molotof bulundurana 3 ila 8 yıl ceza öngörülürken, örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezaların yarısı oranında artırılması öngörülüyor. Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre kamu mallarına zarar verenlere 1 ila 6 yıl arasında hapis cezası veriliyor. Kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Suçun, kişinin kendisini tanınmayacak bir hâle koyması suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte biri oranında artırılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Molotofa Gezi düzenlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN