Gezi'den rutine dönüşte 4 adım

Hükümet, gerilim ortamını tersine çevirecek: Demokratikleşmeye devam edilecek, anayasa değişikliği yapılacak, Alevilerle diyalog kurulacak, provokasyonlar önlenecek

Başbakan Tayyip Erdoğan ve kurmayları, Gezi Parkı olayları ile gerilen ortamı masaya yatırıp normale dönüşü sağlayacak adımları belirleri. Hükümetin, Gezi yol haritası dört ana başlık altında toplandı. İlk adım ise hükümetin rutine yani yatırım, demokratikleşme gibi icraatlarına geri dönmesi olacak. Erdoğan'ın kurmayları ile yaptığı toplantılarda şu değerlendirme yapıldı:

KILIÇDAROĞLU'NUN ANTİ-SİYASETİ
"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu anti-siyaset yapıyor. Bu suretle siyaset zemini yok oluyor. Bir ülkede siyaset kurumu işliyorsa demokrasi işler. Bir yerde sorun çıkarmak için önce meşruiyet krizi çıkarırsınız. CHP'de anti-siyaset yaparak meşruiyet krizi çıkarıyor. Başbakana 'diktatör' diyor, 'emrediyor, yasa çıkıyor' diyor. Bunu dersen bir oyunun içindesin demektir. Birgül Ayman Güler Meclis'te 'saldırıya geçiyoruz' dedi. Bir süre sonra Kılıçdaroğlu 'Hükümeti yıkacağız' dedi. CHP sokaktan iktidar çıkarmaya çalışıyor ama şiddet çıkaran kitlelerin arkasından iktidar aranmaz. Gelinen noktada sokakta bir öfke var. Siyaset bu öfkeyi yönetemez hale gelirse asıl o zaman siyaset zemini kayar. Bu nedenle biz CHP'ye rağmen, CHP'yi, MHP'ye rağmen, MHP'yi, BDP'ye rağmen BDP'yi korumalıyız." Hükümetin, gündemi normalleştirmek ve yeni sıkıntılar ortaya çıkmasını önlemek için atacağı dört adım ise şöyle:
Hükümet, Gezi Parkı eylemleri gündeminden çıkıp kendi rutin gündemine geri dönecek. Demokratikleşme adımları, yatırımlar, seçimlere yönelik çalışmalar hükümet üyelerinin gündeminin birinci maddeleri olacak.
Sorunun çözümü için anayasa değişikliğine önem verilecek. Daha özgürlükçü ve Türkiye'nin gereksinimlerine karşılayan bir anayasa yapılmaya çalışılacak.
Hükümet, Alevi vatandaşlar ile daha güçlü bir diyalog kuracak. Bu konuda kapsamlı düzenlemelerin gerçekleşmesi bekleniyor.
Bazı kesimlerin çözüm sürecini provoke etmesi de önlenecek. Bu konuda bir hassasiyet oluşturulacak.

İZMİR'DE 3'ÜNCÜ DALGA
İzmir polisi, Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında molotof kokteylli saldırı düzenledikleri öne sürülen kişilere yönelik 3'üncü oalga operasyonu düzenledi. İzmir merkezli olarak Ankara, İstanbul, Batman ve Manisa'da 17 adrese eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda, aralarında DHKP-C, TKİP ve MLSPB gibi örgütlere üye oldukları iddia edilen, biri kadın 15 kişi gözaltına alındı. 9'u üniversite öğrencisi olan zanlıların adreslerde bulunan CD ve hard disklere el konuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'den rutine dönüşte 4 adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN