Vali'den 'Gezi Parkı' açıklaması

Giriş Tarihi: 6.7.2013 13:38 Güncelleme Tarihi: 6.7.2013 17:21

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'nın yarın açılacağını duyurdu.

Vali Mutlu, olaylar nedeniyle bir süredir kapalı olan Gezi Parkı'nın ne zaman açılacağına dair Twitter hesabından açıklama yaptı. Mutlu, paylaştığı mesajında, 'Gezi Parkı'nda beklenen açılışı yarın yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi düzenlemeleri ile güzelleşen park, İstanbullulara huzur ve neşe getirsin' ifadelerine yer verdi.

VALİ MUTLU: 'TAKSİM'DE TOPLANMA HUKUKİ DEĞİL, MÜSAADE ETMEYİZ'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Dayanışması'nın bu akşam yapacağı eylemin hukuki olmadığını belirterek, toplanmalara izin verilmeyeceğini açıkladı.

Vali Mutlu, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde katıldığı programın ardından Gezi Parkı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla bu akşam Taksim'de yapılacak eyleme ilişkin olarak Vali Mutlu, 'Taksim'de toplanma hukuki değil. Yetkili makamlardan, yani valilikten bu konuda bir izin talebiniz yok. Bu durumda ben size hukuken izin vermediğim bir alanda toplanmanıza müsaade edemem. Edersem ben vali olarak hukukun dışında hareket etmiş olurum. Elbette ki Taksim Meydanı'na hukukun dışında yaptığınız bir çağrıya müsaade etmemiz mümkün değil. Taksim Meydanı'nda bu toplanmalar nedeniyle müsaade etmeyeceğiz. Çağrılarımızı yayacağız, polisimiz gerekli uyarı ve anonsları yapacak. Makul bir süre çağrılarımızı yaptıktan sonra elbette ki halkımızın önemli bir kesiminin bu çağrılardan sonra oradan ayrılacağına inanıyoruz. Ama maalesef bu tür toplanmaların içerisinde polisle çatışma hevesli olan gruplar da oluyor. Küçük bir grup. Ben halkımızı bundan tenzih ediyorum' dedi.

GEZİ PARKI 8 BİN METREKARE DAHA BÜYÜDÜ

Taksim Gezi Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında 8 bin metrekare daha büyüdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Taksim Gezi Parkı yapılan çalışmalar kapsamında 58 bin metrekarelik bir yeşil alan haline geldi. Son çalışmalarla 558 olan ağaç sayısı 704'e, dikilen mevsimlik çiçek sayısı 322 bine ulaştı. Parka 17 adet yetişmiş çınar ağacı daha dikildi. Taksim Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazı kaldırılarak yeşillendirilen alan da Gezi Parkı'na dahil edildi. Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan dükkanların yıkılmasıyla 8 bin metrekare daha alan kazandırıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülen çalışma ile 50.000 metrekare yüzölçümüne sahip Gezi Parkı'nın alanı 58 bin metrekareye ulaştı. Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yapılan şevlendirme ile Gezi Parkı ile trafiğin yeraltına alınmasıyla kazanılan alan ve Atatürk Anıtı etrafındaki meydan bütünleşti.

Son iki günde dikilen 17 adet yetişmiş çınar ağacı ile ağaç sayısı 704'e ulaştı. 202 bin olan mevsimlik çiçek sayısı 322 bin olurken, 5 bin adet yeni gül, 3 bin 200 adet çalı türü süs bitkisi dikilirken, 26 bin metrekare yeni çim serildi. Yıkılan dükkanların yerine de 8 bin metrekare yeni çim ekildi. Toplam 34 bin metrekare yeni çim ekilmiş oldu.

Park alanına 50 adet yeni oturma bankı konulurken, 82 oturma bankının da tamiratı yapılarak tekrar kullanıma sunuldu. Böylelikle oturma gruplarının sayısı 132 adede ulaştı. Zarar gören çocuk oyun grubunun yerine de yenisi kuruldu.

Zarar gören aydınlatma tesisatı, aydınlatma direkleri, elden geçirildi ve eksiklikleri tamamlanarak çalışır hale getirildi. Sulama tesisatı tamamen değiştirildi. Atık Yönetim Müdürlüğü ekipleri tarafından parkın tamamı süpürülüp yıkandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali'den 'Gezi Parkı' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN