Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Darbeyi övmek suçtur"

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, Mısır'da yaşananların darbe olduğunu söyledi. YARSAV'ın tutumunu eleştiren Demir, "Mısır'da olanları övmek de TCK 215. Madde gereğince suçtur." dedi.

Giriş Tarihi: 9.7.2013 14:14 Güncelleme Tarihi: 9.7.2013 14:15
Savcı Mehmet Demir, Mısır'da yaşananlar hakkında www.adalet.org sitesi üzerinden açıklamalarda bulundu. Açıklamasında YARSAV'ı eleştiren Demir şunları söyledi:

"Bir hukuk adamı olarak Mısırda yaşananlara ben darbe diyorum. Bir hukukçu olarak baroların ve hakim-savcı örgütü olduğunu iddia eden YARSAV'ın da darbe demesini ve kınamasını beklerdim. Açıklama yapmak için her fırsatı kollayan bu kuruluşların yöneticileri nedense hiç sesini çıkarmadılar. Halbuki darbeye darbe demek en çok hukukçulara yakışırdı. Maalesef bu kuruluşlarımız ABD ve AB gibi ilkesel bazda hareket edemediler. Suriye hakkında fikir beyan eden ve hatta hükümetin tutumunu eleştirenler mısır konusunda sus pus oldular. Halbuki darbe suçtur. Yani seçilmiş bir iktidarı cebir ve şiddet kullanarak görevden uzaklaştırmak suçtur. Mısır'da olanlara Türkiye'de teşebbüs etmek dahi müebbet hapsi gerektiren bir suçtur. İşte bu nedenle dahi yukarda saydığım ve mensupları hukuk adamı olan kuruluşların öncelikle ve şiddetle karşı çıkmaları gerekirdi. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum darbe suç olduğu için Mısırda olanları övmek de TCK 215. Madde gereğince suçtur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Darbeyi övmek suçtur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN