Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"48 madde üzerinde anlaşıldı"

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili liderler turunun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 16:30 Güncelleme Tarihi: 10.7.2013 17:34
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasayla ilgili, "Bütün mazeretleri bir tarafa bırakıp bu saatten itibaren daha yoğun bir çalışmayla milletin ümidini boşa çıkarmamamız gerekir. O nedenle yarın 13.30'dan itibaren komisyonu tekrar toplantıya çağırıyorum" dedi.

Çiçek, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yeni bir anayasa yapılacaksa şerhler başta olmak üzere anlaşılamayan konuların yoğun bir çalışmaya tabi tutulması, herkesin görüşlerini, düşüncelerini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Çiçek, şunları söyledi:

"Herkes kendi şerhinde ısrar ederse, kamuoyuna yazılan çizilen şekliyle, herkes kendi kırmızı çizgisinde ısrar ederse 'bu olursa olur, bu olmazsa olmaz' denildiği takdirde bu uzlaşma olmaz. Komisyonun ismi ise uzlaşma komisyonudur. Şimdi bu tabloyu dün ve bugün genel başkanlara ifade etmeye çalıştık. Önemli bir çalışma yapıyoruz. Bu ayrıntının kamuoyu tarafından bilinmesi lazım ve milletimizin beklediği bir sonucu ortaya koymamız gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus, son zamanlardaki tartışma 'masa anayasa' meselesi. İşin özüne yoğunlaşarak biz bu işi başarıyla sonlandırabiliriz. Masa, anayasanın önüne geçtiği takdirde o zaman milletin beklentisi bu değildir. Bu masa ne maksatla kurulduysa o masadan beklenen çabanın, gayretin azami ölçüde gösterilmesi gerekir ki milletimiz bakımından bu masa bir şey ifade etsin. Elbette bu masada Türkiye'nin anayasaya konu olabilecek her türlü konusu konuşulacaktır, her türlü sorunu konuşulacaktır. Kimse 'şu konuşulsun bu konuşulmasın' demez, dememiştir. Sonuçta da bir uzlaşmaya varılarak bir metin ortaya çıkarmak gerekecektir.

Eğer bir ciddi sonuca ulaşacaksak, bu işi Türkiye'nin bunca sorunları içerisinde bir politik tartışmaya meydan vermeden sonlandırmak istiyorsak, daha yoğun bir çalışma içerisinde olmamız gerektiği ortadadır. 450 gün, 449 saat çalışma çok tatmin edici bir çalışma değildir. Her gün bir saat zaman ayırarak anayasa gibi önemli sorunu sonlandıramayız. Milletimizin beklentisine cevap veremeyiz. Dolayısıyla bütün mazeretleri bir tarafa bırakıp bu saatten itibaren daha yoğun bir çalışmayla milletin ümidini boşa çıkarmamamız gerekir. O nedenle yarın 13.30'dan itibaren komisyonu tekrar toplantıya çağırıyorum."

"BU SAATTEN İTİBAREN KOMİSYONUN SORUMLULUĞU ESKİSİNE NAZARAN KAT KAT ARTMIŞTIR"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasi partilerin genel başkanlarının, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını sürdürmesine destek verdiklerini, artık komisyonun sorumluluğunun eskisinden daha fazla olduğunu söyledi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun, 19 Ekim 2011 tarihinden bu yana çalıştığını anımsatan Çiçek, ilk etapta, çalışmaların 2012 yılı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını ıifade etti. Ancak bunun mümkün olmadığını kaydeden Çiçek, 2013 yılı başında, siyasi parti liderlerini ziyaret ederek kendilerine zaman tanınmasını talep ettiklerini hatırlattı.

Komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Çiçek, 450 günde 449 saat çalışma yapıldığını, 177 maddenin müzakere edildiğini, 48 madde üzerinde görüş birliğine varıldığını söyledi.

Çiçek, şöyle devam etti:

"İki partinin önerdiği madde sayısı 9. CHP ile MHP'nin önerdiği made sayısı 4, CHP-BDP 4 ve AK Parti-BDP bir madde.

Üç siyasi parti tarafından 23 madde önerilmiş. Dört partinin, üzerinde hiç mutabakat olmayan maddeler var. Eğitim öğretim hakkı, Diyanet İşleri Başkanlığı, başlangıç metni, Cumhuriyetin nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı, başkenti, sembolleri, değiştirilemeyecek hükümler, vatandaşlık... Bu başlıklarda dört siyasi partinin hiç mutabakatı yok.

Dört partinin şerh koyduğu maddeler var. Özel hayatın gizliliği, din ve vicdan hürriyeti, düşünce ve ifade hürriyeti, hak arama hürriyeti, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı gibi 17 maddede dört partinin de şerhi var."

"Çalışma heba edilmemelidir"

Komisyonun çalışmalarına destek verdikleri için genel başkanlara teşekkür eden Çiçek, şunları kaydetti:

"Bu saatten itibaren komisyonun sorumluluğu eskisine nazaran kat kat artmıştır. Komisyona üye arkadaşların kişisel mazeretleri olabilir ama hiçbir partinin mazereti olamaz. Çünkü her parti kişiyle temsil ediliyor. Bir tek üyenin dahi katılması, çalışmaların yapılabilmesi bakımından kafidir. Bu nedenle yeri geliyorsa 'Cumartesi Pazar' da denilmeden çalışılmalı. Hiçbir şekilde komisyon çalışmalarını aksatmamak gerekecek.

48 maddede mutabakat olması önemlidir. Siyasetin bu kadar gergin geçtiği bir ortamda dışarıda ve içeride çok sıcak gelişmelerin olduğu bir ortamda 48 maddede anlaşabilmişiz. Demek ki daha yoğun bir çalışmayla herkes taleplerini, görüşlerini bir defa daha gözden geçirerek bu sayıyı çok daha yukarı çıkararak milletimizin beklediği anayasayı ortaya koyma imkanı vardır. Çalışma heba edilmemelidir. Bugün itibariyle, bundan sonra daha yoğun bir şekilde çalışmaları sürdürmeliyiz.

Meclis tatile girdikten sonra, bana göre komisyonun tatil yapması söz konusu olamaz. Belki en büyük tatili, böyle bir işi olumlu şekilde başardığımız zaman hak ederiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"48 madde üzerinde anlaşıldı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN