Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Güler'den flaş açıklama

İçişleri Bakanı Güler, gazetecilerin çözüm süreciyle ilgili sorularını cevapladı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 15:10 Güncelleme Tarihi: 10.7.2013 16:55
İçişleri Bakanı Muammer Güler, çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçilmediğini belirterek, "Çünkü ikinci aşamanın şartları oluşmuş değil. Ancak çözüm süreciyle ilgili toplantıları biz sürdürüyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Somali İçişleri Bakanı Abdikarim Hüseyin Guled ile Bakanlık'ta bir araya geldi. Görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Güler, çözüm sürecinde gelinen nokta ve ikinci aşamaya ne zaman geçileceği sorusu üzerine, birinci hususun silahlı grupların yurt sınırları dışına çıkmasıyla ilgili bir konu olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda fiilen bir çekilmenin olmadığı tespit ediliyor ancak hareket halinde oldukları biliniyor bazı grupların" diye konuştu. Daha sonra ikinci aşamanın gündeme geleceğini belirten Güler, şunları kaydetti:

"İkinci aşamaya geçilmiş değil çünkü ikinci aşamanın şartları oluşmuş değil ancak çözüm süreciyle ilgili toplantıları biz sürdürüyoruz. Bu konu sadece bizim hükümetimizi ilgilendiren bir konu değil. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu sağduyu içinde yerine getirmesi gerekir. Sürecin başarısı herkesin menfaatinedir. Her kim bu süreci kendi dar ajandası için sabote etmeye kalkarsa bundan en çok kendisi zarar görür."

"AİHM KARARLARI SPESİFİK OLARAK OLAY İTİBARİYLE VERİLEN KARARLARDIR"

Güler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2006 yılındaki 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili dava sonucu Türkiye'ye 15 bin euro para cezasına ilişkin, 'AİHM kararları spesifik olarak olay itibariyle verilen kararlardır ancak polisin zor kullanma yetkisini ortadan kaldıran bir karar değildir' diye konuştu.

Dünyada zor kullanma gücü olmayan tek bir polis gücünün olmadığını dile getiren Bakan Güler, 'Bu yetki yanlış kullanmayı, orantısız kullanmayı içermez. Elbette bir yanlış kullanma varsa, şu anda olduğu gibi iddialar üzerine biz gerekli araştırmaları yapıyoruz. Söylenilen olay spesifik bir olayla ilgilidir ama polisin genelde zor kullanma yetkisini ortadan kaldırmaz' ifadesini kullandı.

Güler, polislerin olaylara göre, olayların şekline göre, su, tazyikli su, biber gazı, cop ve darbe yetkili mermi kullanımına kadar değişik argümanlarla meydana gelen kaosu önleme yetkisinin olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇEKİLME SÜRECİ

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir gazetecinin, 'Çekilme sürecinde ikinci aşamaya geçildi mi? çekilmedeki son durum nedir?' sorusu üzerine, çözüm sürecinin bütün sonuçlarıyla takip edildiğini belirtti. Silahlı grupların yurt sınırları dışına çıkmasıyla ilgili bir konu olduğunu hatırlatan Güler, "Bu konuda fiilen bir çekilmenin olmadığı tespit ediliyor ancak hareket halinde oldukları biliniyor bazı grupların' dedi.

İkinci aşamanın gündeme geleceğini ve çözüm sürecinin bütün şartlarıyla beraber uygulanmasını beklediklerine işaret eden Bakan Güler, 'İkinci aşamaya geçilmiş değil çünkü ikinci aşamanın şartları oluşmuş değil ancak çözüm süreciyle ilgili toplantıları biz sürdürüyoruz. Bu konu sadece bizim hükümetimizi ilgilendiren bir konu değil. Uzun yıllara dayanan, derinleşmiş sorunların çözülmesine yönelik bir adımdır. Tabi bu süreçte de herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor' şeklinde konuştu.

Sürecin başarısının herkesin menfaatine olduğuna dikkati çeken Muammer Güler, 'Her kim bu süreci kendi dar ajandası için sabote etmeye kalkarsa bundan en çok kendisi zarar görür. Çözüm süreciyle birlikte oluşan bu huzur ortamı çatışmadan nemalanan çıkar gruplarının da oyununu bozar niteliktedir. Çözüm süreci doğru bir adımdır ve bu adımı başka yönlere çekmeye çalışanlar bilmelidirler ki halkımız onların ne yapmaya çalıştığını çok iyi bilmektedirler. Son günlerde süreci sabote etmeye yönelik adımlar vardı ama halkımızdan bu adımlar gerekli desteği görmemektedir' diye konuştu.

Güler, devletin meşru güvenlik güçleri olduğunu hatırlatarak, 'Bu hukuk sisteminin dışına çıkan hukukun yaptırımlarıyla karşı karşıya kalır. Ama halkın çözüm sürecine olan inancı ve güveni her geçen gün artmaktadır ve kimsenin bu güveni istismar etmeye hakkı yoktur' açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Güler'den flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN