Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan Memur-Sen'in iftar davetinde konuştu.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 21:49 Güncelleme Tarihi: 10.7.2013 22:46
İşte Başbakan'ın konuşmasından satırbaşları....

"Biz darbelerden çok çektik. Mısırlı kardeşlerimizin çekmesini istemiyoruz.

Uluslararası ülkeler darbeye darbe bile diyemediler. Dünya Mısır'da çıkarlarına adına susuyor, strateji adına susuyor.

Demokrasilerde halkın iradesine saygı olur. İçerde ve dıyarda darbenin karşısında dimdik durmamız eleştiriliyor.

Darbelerle büyümüş insanlar olarak darbelere karşı durmak bize yakışandır. Mısır halkı bizim kardeşimizdir.

53 Mısırlı kardeşimizi katleden Allah'a hesabını nasıl verecek?

"Mısır'da ülkenin başına genelkurmay başkanının atadığı kişi cumhurbaşkanı. Onları oraya Mısır halkı mı getirdi? Hayır. Kim getirdi? darbeyi yapanlar, darbeciler. Biz bu ülkede darbecilerden çok çektik. Mısırlı kardeşlerimizin de aynı şekilde çekmesini istemiyoruz. Derdimiz bu. Biz şunu biliyoruz ki, yeryüzünde Allah'tan başka galip yoktur.

Şu anda başta Türkiye olmak üzere birkaç istisna dışında, uluslararası toplum, Mısır'daki darbeye bırakın karşı çıkmayı, buna darbe bile diyemedi. Kimisinde çıkar hesapları, kimisinde para pul ilişkilerini görüyorsunuz. Ama kimse ileri demokrasi mücadelesini sahiplenmiyor. Mısır'da 'benim oyum nerede' diyen insanlara katliam yapanları dünya görmüyor. Dünya çıkarlar adına susuyor, dünya konjonktür adına susuyor.
İşte Türkiye'de ana muhalefet partisi kendi içinde birbirine giriyor. Başındaki diyor ki; 'biz de darbeye karşıyız ama...' demokraside amalar olmaz, demokraside halkın iradesi olur, halkın iradesine saygı olur."

KİMSE KİMSEYİ ALDATMASIN GELİN ÇALIŞALIM

Coğrafyamızda operasyon yapmaya çalışanlar halkları karşılarında buluyor. Bu ülkede artık halkın dediği olacak. Yeter artık karar milletin dedik.En kesin kararı verecek merci sandıktır. Ana muhalefetin başı başkanlık sisteminden vazgeçsin oturup konuşalım diyor.İnanın doğru olduğuna inansam ilk adımı ben atarım. Sabah başka akşam başka konuşuyorlar. Hadi gelin yapalım. Meclis'te bu görüşü muktedir partiler olarak gelin yapalım. Biz dürüst olmayı siyasetimizin gereği olarak kabullenmiş ve yola çıkmışız. Ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız demişiz.

Şuanda 48 maddede mutabakat var. Diğerlerinde mutabakat yok. Muhalefet şerhi koyduğu maddeler var. Kimse kimseyi aldatmasın. Olay bir başkanlık sistemi meselesi değildir. Yarın önümüze şu gelebilir: Şuanda mutababat sağlanan maddeler var. Tatil matil yapmayın, En az haftada 5 gün yoğun çalışmaya var mısınız? Gelin yaz mevsimi içinde bu anayasa işini halledelim. Ben arkadaşlarıma gerekeni söyleyeceğim. Diğer genel başkanlar da söylesin. Hadi atalım bu adımı. Gelin bu işi bitirelim...

48'i gelin hemen Meclis'ten geçirelim. Olağanüstü olarak Meclis'i toplayalım. Bu maddeleri 1 haftada geçiririz. Ne kadar samimi olduğumuzu orada gösteririz. İlla bunun için 4 siyasi partinin gelmesine de gerek yok. Dördü de mutabık kaldığımız için söylüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN