Çiçek, anayasa için liderlerin nabzını tuttu

Muhalefetten 'masadan kalkmayacağız' cevabı alan TBMM Başkanı Çiçek, muhalefetin ardından bugün de Başbakan'la görüşecek

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak dün muhalefet partilerinin liderleriyle görüştü. Meclis'te anayasa trafiğine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile başlayan Çiçek, sırasıyla BDP liderleri Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Çiçek muhalefet liderlerine tıkanma sürecine giren anayasa çalışmalarıyla ilgili önerilerini sorarken muhalefet liderlerinden 'masadan kalkmayacağız' mesajı geldi. Çiçek bugün de Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşecek. İkili diyaloglarda MHP lideri Bahçeli, iktidarın BDP ile ortak anayasa yapacağı iddiaları ve İmralı'nın taleplerini ima ederek "Yeni anayasa bir yerlerde yürütülen gizli pazarlıklara kurban da, alet de edilmemeli" dedi. Bahçeli Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışma süresiyle ilgili de "Görüşleri farklı dört parti 48 madde üzerinde uzlaşmayı başarmıştır. Komisyonun çalışmaya devam etmesi gerekir" dedi. Çiçek ise Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaya devam etmesi durumunda 'Daha hızlı çalışması gerektiğini' söyledi. Bahçeli görüşmenin ardından yaptığı açıklamada da "MHP komisyondan ayrılmayacak" dedi.

"MASA DEVRİLMEMELİ"
BDP heyeti, Çiçek'ten anayasa çalışmalarının hızlandırılmasını isterken Demirtaş, yeni bir anayasayı herkesten çok arzu ettiklerini belirterek Kürt sorununun nihai çözümünün de çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasada yattığına işaret etti. Kışanak çalışmaların hızlanması için öncelikle tüm siyasi partilerin 'masa devrilmesin, yol da alınsın' şeklinde bir tavır sergilemesi gerektiğini anlattı. Kılıçdaroğlu da 4 siyasi partinin 48 madde üzerinde anlaştığını belirterek "Eğer süreç biraz daha devam ederse uzlaşılan maddeler artar. Görüşmeleri tıkayan temel konu AK Parti'nin başkanlık ısrarından vazgeçmemesi. Yaklaşık 40 madde bu yüzden görüşülemiyor" diye konuştu. Öte yandan verilen bir önergenin benimsenmesi ile Meclis'in 14 Temmuz'a kadar çalışması kabul edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek, anayasa için liderlerin nabzını tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN