Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gelin 48 maddeyi bir haftada çıkaralım'

Giriş Tarihi: 11.7.2013

Genç Memur-Sen'in Ankara'da verdiği iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan yeni anayasa ile ilgili "Gelin uzlaşılan 48 maddeyi bir haftada Meclis'ten çıkaralım" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni anayasa için muhalefete çağrı yaparken, "Gelin şu anda mutabakat sağlanan 48 maddeyi bir haftada çıkarıp Meclis'e getirelim"dedi. Genç Memur-Sen'in iftarında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi:

MESELE BAŞKANLIK DEĞİL: Anamuhalefetin başı "İktidar partisi başkanlık sisteminden vazgeçsin oturup konuşuruz" diyor. İnanın doğru olduğuna inansam ilk adımı atan ben olurum. Çünkü akşam başka sabah başka. Bakın ben şuanda tüm ekranların karşısında bir şey söylüyorum. Şuanda 48 maddede mutabakat var ama diğerlerinde bir mutabakat söz konusu değil. Hepsi bakıyorsunuz partilerin şerh koyduğu maddeler var. Kimse kimseyi kandırmasın. Mesele Başkanlık meselesi değil.

SAMİMİYSENİZ HALLEDELİM: Gelin şu anda mutabakat sağlanan maddeler var. Hadi yoğun bir çalışmanın içerisine girip tatil matil yapmayın. Ben arkadaşlarıma bunu söylemeye kefilim. Siz de başlayın çalışmaya günde en az 10-15 saat çalışın. Bu yaz içinde gelin şu anayasa işini halledin. 48 tane mutabık kalınan madde var. Bunu çıkarın 68'e 78'e, çıkaramıyorsanız 48'i hemen gelin bir haftada meclisten geçirelim. Olağanüstü olarak meclisi toplayalım. Hemen süratle 48 maddeyi meclisten çıkaralım, ne kadar samimi olduğunuzu veya olduğumuzu orada ispatlayalım.DEMOKRASİDE AMA OLMAZ: İşte Türkiye'de Ana muhalefet partisi kendi içinde, onlar da birbirine giriyor. Kimisi "burada da aynı şey olabilir" diyor. Başındaki de diyor ki, "kendinize çeki düzen verin, biz de darbeye karşıyız ama..." Demokrasi de amalar, ancaklar, lakinler olmaz. Demokrasi de halkın iradesi olur.

AYNADA GÖRÜNEN ÖNEMLİ: Günün sonunda herkes aynaya bakacak. Birileri aynada eline yüzüne bulaşmış mazlum kanı görürken, birileri de dik durmanın verdiği iftiharı görecek.

BİZE YAKIŞANI YAPIYORUZ
Erdoğan Mısır'daki darbe ile ilgili şunları söyledi: "Dünya konjonktür adına, strateji adına susuyor. İçeride ve dışarıda Mısır'daki darbenin karşısında dimdik durmamız, ilkeli durmamız eleştiriliyor. Kardeşlerim, darbelerle büyümüş bir millet olarak bize yakışan dünyanın neresinde ve kime karşı olursa olsun darbelere karış durmaktır.Biz sadece bize yakışanı, bu millete yakışanı yapıyor ve son derece ilkeli şekilde darbelere karşı duruyoruz."

'HESABINI NASIL VERECEKLER'
Başbakan Erdoğan konuşmasında "Bir tek Mısır halkının kılına zarar gelmesinden bir üzüntü duyarız"diyerek şöyle konuştu:. "Namazdaki 53 Mısırlı kardeşimizi katledenler bunun hesabını acaba Allah'a nasıl verecekler. 100 bine yakın insanı Suriye'de katleden katil ve yandaşları bunun hesabını ebedi hayatta nasıl verecekler. Dünyanın hiçbir ülkesinde darbeciler hayırla yad edilmemiştir, yad edilmeyecektir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gelin 48 maddeyi bir haftada çıkaralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN