Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı: 'Duran adam' eyleminde suç yok

Gezi Parkı olayları sırasında "duran adam" eylemine katıldıkları için gözaltına alınan 17 kişiye ilişkin soruşturmada savcı, 'olayda suç yok' diyerek takipsizlik kararı verdi

Giriş Tarihi: 11.7.2013
Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Erdem Gündüz'ün başlattığı "Duran Adam" eylemleri ile ilgili savcılık takipsizlik kararı verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemleri çerçevesinde "Duran Adam" eylemine ilişkin ayrı bir soruşturma yürüttü. 18 Haziran gecesi Taksim'de "Duran Adam" eylemi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve haklarında, işlem yapılan 17 kişinin dosyaları savcılığa gönderildi. Savcılık Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 11. Maddesi'ni gözönüne alarak ortada suç olmadığına ve suç işlemediğini belirterek takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kara verilmesine neden olan 11. Madde şöyle diyor: "Herkes asayişi bozmayan toplantılar yapmak, dernek kurmak, çıkarlarını korumak için başkalarıyla birlikte sendikalar kurmak ve katılmak haklarına sahiptir. Bu hakların kullanılması, demokratik bir toplumda, zorunlu tedbirler niteliğinde olarak, ulusal güvenliğin, kamu emniyetinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amaçlarıyla ve ancak yasayla sınırlanabilir. Bu madde, bu hakların kullanılmasında silahlı kuvvetler, kolluk mensupları veya devletin idare mekanizmasında görevli olanlar hakkında meşru sınırlamalar konmasına engel değildir."

YAPICI SERBEST BIRAKILDI
Öte yandan Pazartesi günü gözaltına alınan Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla bugün adliyede olması şartıyla serbest bırakıldı. Kocaeli'nde gözaltına alınan 18 kişiden 4'ü tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı: 'Duran adam' eyleminde suç yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN