Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömür bir gün, acı sonsuz

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Srebrenitsa'da can veren binlerce Boşnak'tan 409'u daha katliamın 18'inci yıldönümünde toprağa verildi. Kurbanlar arasında bir günlük Fatima bebek de vardı

Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'te katledilen 8 bin 372 Boşnak'tan kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409'u dün Potoçari'de düzenlenen törenle toprağa verildi. Soykırımın toprağa verilen en küçük kurbanı, doğduğu gün öldürülen bebekti. Bosna'da 11 Temmuz 1995 tarihinde BM'nin kontrolündeki Srebrenitsa, Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birliklerince işgal edildi ve 8 binin üzerinde Boşnak katledildi. Srebrenitsa'daki soykırımın üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen, her yıl 11 Temmuz'da düzenlenen anma törenleri, yürekleri bir kez daha dağlıyor. Toplu mezarlarda, parçalanmış halde ceset kalıntıları bulunan soykırım kurbanlarından kimlikleri tespit edilen 409'u bu yıl Potoçari'de düzenlenen törenlerde toprağa verildi. Kurbanlar için kazılan bir mezardan biri de Srebrenitsa'nın 11 Temmuz'da işgal edildiği gün hayata gözlerini açan ve aynı gün isminin dahi konulmasına fırsat kalmadan ölen bebeğe ait.

18 yaşında olacaktı
Srebrenitsa soykırımında, Muhiç ailesinin neredeyse tüm erkek üyeleri katledilmişti. Katliamın yaşandığı gün dünyaya gelen, ancak "ölü doğduğu" söylenerek annesinden alınan bebeğin cesedine ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Srebrenitsa'ya geçen yıl gerçekleştirdiği tarihi ziyarette, savaş döneminde BM kontrolündeki Hollandalı birliklerin kullandığı fabrikanın bahçesindeki toplu mezarda ulaşılmıştı. Tören için Fransa'dan Bosna Hersek'e gelen anne Hava Muhiç, tüm akrabalarının Potoçari Anıt Mezarlığı'nda gömülü olduğunu ve bu nedenle kızının da buraya gömülmesini istediğini söyledi. Henüz adını koyamadan kaybettiği kızının isimsiz gömülmesine gönlü razı olmayan anne Muhiç, mezar taşına "Fatima" yazdırdı. Srebrenitsa soykırımının yaşandığı dönemde Savaş Hastanesi'nde cerrah olarak görev yapan İliyaz Pilav da, o acı günlerle ilgili, "Bebekler açlıktan, yetişkinlerise acıdan ölüyordu" dedi. Pilav, savaş döneminde görev yaptığı hastaneye yaklaşık 4 bin yaralının geldiğini ve bunların birçoğunun tedavi edilerek hayatta kaldığını söyledi.

"Yaşananları unutmak en büyük kötülük"
Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümü törenlerine Türkiye'yi temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı. Çemik törende yaptığı konuşmada "Geçmişte yaşananları unutmak, soykırım şehitlerinin anılarına ve aziz ruhlarına yapılan en büyük kötülük olacaktır" dedi. Çelik, Türkiye'nin, kardeş Bosna Hersek halkının kimliğinin muhafazası ve ilerlemesi hususunda kararlı ve inançlı olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, Twitter'dan yaptığı değerlendirmede "Başka Srebrenitsaların yaşanmasına izin vermemeliyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömür bir gün, acı sonsuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN