Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı gelinin soyadı bizi bozar

Yargıtay, işadamının İngiliz eşinin soyadını kullanmak için verdiği mücadelede son sözü söyledi: Erkek yabancı eşin soyadını alamaz

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, İngiltere'de yaşayan Türk işadamının, İngiliz eşinin soyadını da kullanmak için açtığı davanın sonunda, "Erkeğe yabancı kadının soyadı verilemez" kararına vardı. İngiltere'de yaşayan Hasan Basri Selçuk 11 Eylül saldırılarından sonra işleri etkilenince İngiliz makamlarına başvurarak "Hasan Basri", adının "Brusk Zander Brandon", İngiliz eşinin "Southall" olan soyadını da eklettirip soyadının "Selçuk Southall" olmasını istedi. İngiliz makamları bu başvurusunu haklı buldu, pasaporta Brusk Zander Brandon Selçuk Southall olarak işlendi.

SOUTHALL OLMAZ

Aynı zamanda İngiltere vatandaşı olan Türk işadamı şirketinin merkezi Türkiye'de olduğu için sık sık gelip gitmesi gerektiğinden giriş-çıkışlarda sorun yaşamaya başladı. Bu gerekçeyle Türkiye'de de dava açtı. Diyarbakır 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi işadamının talebini kabul etti. Gerekçe olarak da özetle, "Kanun ve nizamnamede sadece yabancı ırk ve millet isimleri ile edeplere uygun olmayan kelimelerin soyadı olarak alınamayacağı yer alır. Southall ismi davacının eşinin soyadıdır ve 'Alman' gibi millet, 'zenci' gibi ırk ismi değildir" dedi. Nüfus Müdürlüğü, "Brusk Zander Brandon" ismine itiraz etmedi ancak soyadının sonuna "Southall" eklenmesi nedeniyle mahkeme kararını temyiz etti. Yargıtay 18'inci Hukuk Dairesi de "Southall" ismi her ne kadar yabancı ırk ulus adı olmasa da "Yabancı ırk ve ulus adları soyadı olarak kullanılamaz", "Yeni takılan soyadları Türk dilinden alınır" hükümlerine dayanarak Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozdu. Yerel mahkeme ilk kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi.

İKİ ÜLKEDE FARKLI
Genel Kurul, Nüfus Müdürlüğü'nün "Yabancı uyruklu olan eşin soyadının erkek tarafından kullanılması yasa ve nizamnameye aykırıdır" diyerek yaptığı ikinci temyiz gerekçesini yerinde buldu. Kurul, çarşamba günü yaptığı görüşmede, yerel mahkeme kararını, "İsmin değişmesinde sorun yok ama soyisim değişemez" görüşüyle oybirliğiyle bozdu. Karar kesin ve bağlayıcı nitelik taşıdığından Diyarbakır Mahkemesi bu karara uymak zorunda kalacak. Bu nedenle Türk işadamı Türkiye'de "Brusk Zander Brandon Selçuk" olarak bilinip tanınacak ama ismi ve soyismi İngiltere'de "Brusk Zander Brandon Selçuk Southall" olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı gelinin soyadı bizi bozar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN