AK Parti MKYK toplandı

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Giriş Tarihi: 15.7.2013 15:19 Güncelleme Tarihi: 15.7.2013 15:20
Toplantının gündeminde Mısır'daki gelişmeler, yeni anayasa çalışmaları, çözüm süreci, ekonomideki gelişmeler ve Suriye'deki son durum var.

AK Parti MKYK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde toplandı. Toplantının öncelikli gündeminde ise ordunun darbe yaptığı Mısır yer alıyor. Mısır'daki askeri darbe sonrası yaşanan gelişmelerin ele alınacağı AK Parti MKYK toplantısında, 'Darbe' ifadesini kullanmaktan çekinen ABD ve Avrupa Birliği'nin tavrı da masaya yatırılacak. ABD ve AB adeta geri adım niteliğinde açıklama yaparak, Mısır'ın seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin serbest bırakılmasını istedi. Bugünkü toplantıda ABD ve AB'nin değişen bu tavrı başta olmak üzere gelişmeler detaylı olarak değerlendirilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu'nun MKYK öncesinde Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Selahaddin ile gerçekleştirdiği görüşmenin de yine toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor. Çavuşoğlu'nun, Mısır Büyükelçisi ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin bazı bilgiler sunacağı tahmin ediliyor.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
Toplantıda masaya yatırılacak bir başka önemli konu ise yeni anayasa çalışmaları olacak. Başbakan Erdoğan, geçen hafta bir iftar programında yaptığı konuşma sırasında muhalefete seslenerek, üzerinde uzlaşılan 48 maddeyi TBMM Genel Kurulu'na getirmeyi teklif etmişti. AK Parti MKYK'da bu çağrıya muhalefetten gelen tepkiler ile anayasa çalışmalarının genelinin tartışılması bekleniyor.
Çözüm sürecinin de ele alınacağı toplantıda, ikinci aşama öncesinde demokratikleşme yönünde atılacak adımların ayrıntıları tartışılıyor. Başbakan Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti'nin hazırladığı raporun yanı sıra kurmaylarının da görüşlerini alması bekleniyor.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER
Gezi Parkı olayları sonrasında ekonomideki durum sık sık kamuoyunda tartışıldı. Başbakan Erdoğan da Gezi Parkı olaylarının arkasında Faiz Lobisinin olduğunu açıkladı. Erdoğan, dün de ekonomi kurmaylarıyla İstanbul'da bir toplantı yaparak toplantıda uluslararası ve yurt içi finansal piyasalardaki gelişmeler ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler masaya yatırıldı. Bugün de yine ekonomiyle ilgili son verilerin ele alınması bekleniyor.

Toplantıda ayrıca, yaklaşan yerel seçimler ve son kamuoyu araştırmaları da masaya yatırılacak. Suriye'deki gelişmeler de gündemdeki bir diğer önemli konu olacak.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'ndeki MKYK toplantısının ardından MKYK üyelerine ve eşlerine iftar yemeği verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti MKYK toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN