Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da son savunmalar

Giriş Tarihi: 15.7.2013
İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ncekarara bağlanan Balyoz davasının temyiz duruşması bugün başlıyor. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'ndeki duruşmalar için konferans salonu 245 kişilik duruşma salonu haline getirildi. Duruşmaya katılacaklar için özel barkodlu yaka kartları hazırlandı. Salona girişte, sanık avukatları ve basın mensuplarının ardından sanıkların ailelerine öncelik verilecek. Yargıtay, ek güvenlik önlemi alınması için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazdı. Yargıtay'daki temyiz duruşmalara sanıklar katılamayacak, avukatların savunma ve talepleri alınacak.

KARAR İÇİN GÜN VERİLECEK

Savunmalar tamamlandıktan sonra "tevhim" günü verilecek. Alınan karar bu tarihte açıklanacak. 120 avukatın 361 sanık için yapacağı savunmalar hafta sonuna kadar bitmezse adli tatilde de duruşmalara devam edilecek. Yargıtay'ın onaması durumunda cezaların infazı gerçekleşecek. Aksi kararda, haklarındaki karar bozulanlarsa yeniden tutuklu statüsüne geçeceğinden uzun tutuklulukla ilgili Anayasa Mahkemesi kararından yararlanıp yararlanamayacakları tartışması başlayacak.

256 ONAMA TALEBİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesinde aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1'inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da bulunduğu 256 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanması istenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da son savunmalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN