Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'da Balyoz mesaisi

Giriş Tarihi: 15.7.2013 09:00 Güncelleme Tarihi: 15.7.2013 13:56

Eski kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde başladı.

Yargıtay'da, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz Planı davasının temyiz duruşması başladı. Duruşma, Yargıtay girişinde yaşanan izdiham sebebiyle saat 9 yerine 9.30'da başladı. Heyet, salondaki yerlerini aldı.

361 sanıklı Balyoz Planı davasının temyiz duruşması için hazırlıklar tamamlandı. Emniyet güçleri sabahın erken saatlerinden itibaren Yargıtay çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Yargıtay'ın dört bir yanına güvenlik noktası koyan polis, duruşmayı izleyecekleri tek tek kontrol ederek içeri aldı. Duruşmayı izlemek için ise 42 gazeteci akredite yaptırdı. Gazeteciler listeye bakılarak tek tek alındı.

Duruşmayı ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da takip ediyor. Yargıtay konferans salonunda, basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almaması için ekranlara uyarı yazısı yazıldı. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 183 ve 286. maddeleri hatırlatılıp cezai müeyyide uygulanacağı ifade edildi. Sanıkların duruşmaya katılıp katılmayacağına ise bugün karar verilecek. Sanık avukatlarının böyle bir talep bulunması bekleniyor.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyette üyeler, Fikriye Şentürk, Hamza Yaman, Ahmet Toker ve Abdurrahman Kavun yer alıyor. Savunma makamında, Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Altınyüzük bulunuyor. Duruşmaya ilişkin kuralları hatırlatan Başkan Ekrem Ertuğrul, duruşmaların sabah 09.00'da başlayıp12.00'de ara verileceğini, 13.30'da tekrar başlayacak duruşmaların pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde kesintisiz devam ettirileceğini söyledi.

Duruşmanın aleni olduğunu ve herkes tarafından izlenebileceğini kaydeden Ertuğrul, salona öncelikle sanık müdafileri, yakınları ve basın mensuplarının alınacağını ifade etti.

İlgili yasa gereği Yargıtay'daki temyiz duruşmalarında sanıkların bulunamayacağını hatırlatan Ertuğrul, savunmaların, duruşmalı temyiz incelemesi talebinde bulunan avukatların alfabetik sıralamasına göre yapılacağını bildirdi.

Avukatların yalnızca duruşmalı temyiz istediği sanıklar açısından savunma yapması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, savunma sırasının değiştirilmesi taleplerinin dikkate alınmayacağını belirtti.

Ertuğrul, Yargıtay'daki temyiz incelemesine ilişkin davanın ilgili yasalar uyarınca kendine özgü olduğunu ifade ederek, duruşma düzenini bozanlara karşı gerekenin yapılacağı uyarısında da bulundu.

Duruşmada, tetkik hakiminin hazırladığı rapor okunduktan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinin okunmasına geçildi.

SAVUNMALARA GEÇİLDİ

Tebliğname okunduktan sonra savunmalara geçildi. Tebliğname okunduktan sonra Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Altınyüzük'e bir şey deyip demediğini sordu. Altınyüzük ise tebliğnamelerini tekrar ettiklerini ifade etti. Daha sonra Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul, avukatların savunmalarında belirlenen liste dışında yeni bir değerlendirme yapılmayacağını söyledi.

İsmi okunan avukat olmadığı takdirde herkes savunma yaptıktan sonra o avukatın savunma yapabileceğini belirten Ertuğrul, bu konuya ilişkin taleplerin dikkate alınmayacağını vurguladı. Başkan Ertuğrul'un avukatlara yönelik sesini yükseltip konuşmasına tepki geldi. Avukat Celal Ülgen, bir daha avukatlara böyle yüksek sesle konuşulmamasını istedi. Ancak Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul, "Sizden talimat alacak değilim." diyerek bu söze sert tepki gösterdi.

Sırada bulunan müdafilerin önce savunma yapacağını belirten Ertuğrul, savunmaların bittikten sonra diğer taleplerin değerlendirileceğini kaydetti.

İLK SAVUNMAYI EMEKLİ ORGENERAL FIRTINA'NIN AVUKATI YAPMAYA BAŞLADI

''Balyoz Planı'' davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasında sanık avukatları savunmalarına başladı.

Duruşmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinin okunması ardından sanık avukatlarının savunmalarına geçildi.

Savunma için söz verilen Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, "Sözde Balyoz Darbe Planı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük komplodur. O,
bu hiçbir fark gözetmeden Türkiye'nin, belki de dünyanın en büyük dijital sahtekarlığını burada gördük. Savaşta dahi bu kadar subayı hiçbir şekilde etkisiz hale getirmek mümkün değilken Türkiye'de kurulan komployla bu yargı eliyle gerçekleştirildi" görüşünü dile getirdi.

Davanın soruşturma ve kovuşturma sürecinde yaşananları anlatan Akalın, daha sonra temyiz dilekçesini okudu.

Kadın sanıkların babalık ve kocalık haklarından mahrum bırakılmasının da mahkemenin özensizliğinin göstergelerinden biri olduğunu ifade eden Akalın, yerel mahkemenin hukuki değerlendirmelerinin hatalı olduğunu da ileri sürdü.

CUMHURİYET SAVCISI 256 SANIK HAKKINDA MAHKUMİYET KARARI ONANMASINI İSTEMİŞTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Balyoz Planı davasıyla ilgili tebliğnamesini hazırlayarak dava ile ilgili kararı verecek Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne göndermişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, sanıklar eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'a verilen 20'şer yıl hapis cezası ile Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'a verilen 18'er yıl hapis cezalarının onanması talep edilmişti. Tebliğnamede ayrıca 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının ise bozulması istenmişti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 20 YILA İNDİRİLMİŞTİ

Balyoz darbe planı davasında, eski 1. Ordu Komutanlarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e 'örgüt yöneticiliği' suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmişti. Fakat mahkeme, 'darbeye eksik teşebbüs' gerekçesiyle cezaları 20'şer yıla indirmişti.

Engin Alan, Ergun Saygun ve Bilgin Balanlı'ya ise 18 yıl hapis cezası vermişti. Dursun Çiçek de 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 34 sanık beraat ederken 330 sanığa çeşitlik hapis cezaları verilmişti. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün dosyası ifade veremediği için ayrılmıştı. Mahkeme 250 tutuklu sanıkların tümüne tutukluluklarının devamına karar vermişti.

AVUKATLARLA POLİS ARASINDA TARTIŞMA YAŞANDI

Balyoz davasının Yargıtay'daki temyiz duruşması öncesinde avukatlarla polis arasında gerginlik yaşandı. Listede isimleri bulunmadığı için salona alınmayan avukatlar polisle tartıştı.

Sanıkların ve avukatların sayısının, salonun kapasitesinin üstünde olmasından dolayı 250 kişilik salona sadece, oluşturulan listede ismi bulunan avukat, izleyici ve gazeteciler alınacak. Uygulama nedeniyle duruşmanın başlamasından önce Yargıtay salonu girişinde tartışmalar yaşandı. Listede ismi bulunmadığı için salona alınmayan bir grup avukatla, polise tepki gösterdi. Polisle avukatlar arasında tartışma yaşandı. Duruşmaya katılmak için Yargıtay'a gelen avukatlar, alkışlarla uygulamayı protesto etti.

Balyoz davası İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Eylül 2012'de karara bağlanmış, mahkeme, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'a darbeye eksik teşebbüs suçundan 20'şer yıl hapis cezası vermişti. Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın ise aynı suçlamayla 18'er yıl hapis cezasına çarptırıldığı davayla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 256 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının ise bozulmasını talep etmişti. Temyiz duruşmasının görüleceği Yargıtay 9. Ceza Dairesi, avukatların savunmalarının yetişmemesi halinde adli tatil boyunca da çalışarak davayı sonuçlandıracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'da Balyoz mesaisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN