Balyoz'da alfabetik kaos

Giriş Tarihi: 16.7.2013

Emekli orgeneraller Fırtına ve Doğan'ın da aralarında bulunduğu 361 sanığa ait mahkeme kararı Yargıtay'da görüşülmeye başlandı. Avukat adlarına göre savunma sırası, tartışma yarattı

Sanıkları arasında emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Org. Halil İbrahim Fırtına ve emekli Org. Çetin Doğan'ın da bulunduğu nın Yargıtay'daki temyiz duruşmaları, sanık avukatlarına soy isimlerinin alfabetik sırasıyla söz verilmesi planlanınca "savunma karmaşası" ile başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 361 sanık hakkında hüküm kurduğu Balyoz davasının temyiz duruşmaları Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde başladı. İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin 361 sanık hakkında hüküm kurduğu davanın temyiz incelemesini yapacak olan Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyette üyeler, Fikriye Şentürk, Hamza Yaman, Ahmet Toker ve Abdurrahman Kavun yer alıyor. Cumhuriyet Savcısı ise Zülfikar Altınyüzük. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı incelemeye başlarken, avukatların savunma sıralamasında, bugüne kadar rastlanmayan bir yöntemi seçti. Avukatlardan, kendilerinin soy isimlerinin alfabetik sıralamasına göre savunma yapmaları istendi. Buna göre bir sanığın iki avukatından biri duruşmanın başında, diğeri ise son günlerde savunma yapabilecek.

'KISITLAMAYACAĞIZ'
Heyetin kararına itiraz eden sanık avukatları, durumun savunmanın düzenini bozacağını, sanıklardan bazılarının avukatlarının da ortak olması nedeniyle yöntemin kaosa yol açacağını savundu. Ancak Daire Başkanı Ertuğrul, karardan dönmeyeceklerini açıkladı. Ertuğrul, "Burada olmayan tutuklu sanıkların hakkını korumak adına her avukat buraya gelecek savunmasını yapacak. Burada kimsenin savunma hakkını kısıtlamayacağız buna inanın" dedi. Avukatlar ve Başkan Ertuğrul arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar'ın duruşmadan önce telgraf yoluyla savunma önceliği talebi de reddedildi. Dizdar ile mahkeme başkanı sözlü olarak atıştı. Daire Başkanı Ertuğrul'un sesini yükselterek uyarması üzerine, Çetin Doğan'ın avukatı "Biraz önce sesinizi yükselterek konuştunuz. Lütfen bu tarzınızdan vazgeçin" diye çıkıştı. Başkan Ertuğrul da "sizden talimat alacak değilim" yanıtı verdi. Gerginliğin ardından avukatlar savunma taktiği belirlemek üzere 10 dakikalık ara istedi. Aradan sonra sanık Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, temyiz dilekçesini yaklaşık 6.5 saat süreyle ayakta okuyarak savunma yaptı. Akalın suç tarihindeki çelişkilere dikkat çekerek delillerin de dijital veriler üzerinde oynanarak sonradan oluşturulduğunu savundu. Akalın 400 sayfalık savunmasının 110 sayfasına geldiğinde duruşmaya bugün saat 09.00'da devam edilmek üzere ara verildi. Mahkeme eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in "müşteki"sıfatıyla 27 Eylül'de talimatla dinlenmesine karar verdi.

256 ONAMA TALEBİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran tarihli tebliğnamesinde, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Çetin Doğan, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun ve Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının onanmasını istemişti. Başsavcı, 67 sanığın mahkumiyet ve 1 sanığın beraat kararlarının bozulmasını, 2 sanığın mahkumiyet kararının düzeltilmesini, 35 sanığın beraatının ise onanması talep edilmişti. Duruşmayı izleyen CHP'li vekillerden Bülent Tezcan, dairenin savunma sırası kararına tepki göstererek "Herkesin beklentisi şuydu; 'En azından yüksek mahkeme aşamasında hukuk, adalet gerçekleşir mi?' Ancak davanın başlama şeklinden Yargıtay heyeti bir ön yargıyla başlıyormuş gibi bir izlenim verdi" dedi.

EŞİT YÜKSEKLİKTE KÜRSÜ
Adli yıl açılış törenlerinin de yapıldığı Yargıtay konferans salonu duruşma salonu haline getirildi. Yargıtay dairesinin 5 üyesinin kürsüsü ile Yargıtay Savcısı ve sanık avukatları kürsüleri eşit yükseklikte düzenlendi.
245 kişi oturma kapasiteli salonda bazı sanık yakınları duruşmayı ayakta izledi.
Duruşmaları gazeteciler takip edebiliyor ancak kamera kaydı ve fotoğraf çekimi yapılamıyor. Avukatlar, izleyiciler ve basın mensupları Vekaletler Caddesi üzerinde oluşturulan demir barikattan isimleri kontrol edilerek ve iki kez x-ray cihazlarından geçirilerek salona alındı.
Güvenlikte terörle mücadele polisleri de görev yaptı.
Kontroller nedeniyle duruşmaya yarım saat geç başlanabildi.

ARALIKSIZ DURUŞMA
Duruşmalarda 361sanık için 120 avukat, pazartesi-perşembe arasında haftada 4 gün kesintisiz savunma yapacak. Duruşmalar cuma günü başlayacak adli tatilden etkilenmeyecek. Savunmalar 09.00'da başlayıp 12.00'de ara verilecek. 13.30'da yeniden başlayacak duruşma mahkeme heyetinin takdiriyle bitecek. Savunmaarın sonunda ise Yargıtay heyeti, karar için tarih belirleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da alfabetik kaos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN