Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan şehit aileleri iftarında konuştu

Giriş Tarihi: 16.7.2013 21:36 Güncelleme Tarihi: 16.7.2013 22:46

Başbakan Erdoğan Şehit Aileleri ve Gazilere verilen iftar programında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Şehitlerimizin mirasına sahip çıkmak için tam bir hassasiyet içerisindeyiz. Bu vatan şehit ve gazilerimizin emanetidir… Biz vatanımızı şehit ve gazilerimizin emaneti olarak gördüğümüz kadar yakınlarını da öyle emanetleri olarak görüyoruz... Tarihimiz boyunca vefasız bir millet olmadık asla da olmayacağız... Şehit yakını ve gazilerimizin her talebi önceliklerimiz arasındadır. 10 yıllık iktidarımız döneminde çıkarılan kanunlar hiçbir dönemde çıkarılmadı.10,5 yılda şehit yakınlarına ve gazilere sahip çıkma konusunda samimi bir çalışma içerisinde olduk.

Şehit yakını ve gazilerin durumlarını kademe kademe iyileştirdik. Bakanlığımız bünyesinde Şehit yakınları ve Gaziler daire başkanlığını kurduk. Şehit maaşları istihdam gibi konularda yasalar çıkardık.

Geçtiğimiz hafta kanunlaşan bazı hakları bilmenizi isterim. bu hakları bilin ki yakın takibe alın. Terörle mücadelede şehit olan ve gaiz olanlara birer istihdam hakkını 1'den ikiye çıkarmıştık. Kapsam dışında olanları da bu kapsama aldık. 35 bin kişiye yaydık.

Tazminat hakkını 2004'te getirmiştik. Terör mağduru ve şehit yakınına maaş ve istihdam hakkı getirdik. Konut kredisinde de faizsiz kredi hakkı getirdik.

Ücretsiz seyahat su ve elektrik indirimi kapsamını genişlettik artık bu haktan yararlanılacak. 25 yaştan küçük çocuklara ve anne ve babalara ücretsiz seyahat hakkı getirdik..

Bu süreç bir pazarlık süreci değildir. Ülkemizin istikbali için gerekirse ebediyete kadar kahramanca mücadele veririz. Ama biz ölmenin ve öldürmenin devam ettiği değil, yaşamanın devam ettiği bir süreç istiyoruz. 6-7 aydır şehitler gelmiyor. Beklediğimiz, aradığımız bu değil mi?

Terörle mücadele ederiz, kararlılıktan vazgeçmeyiz. Ama anaların babaların yüreklerini ferahlatmak da bizim niyetimiz. Çözüm süreci başladığından beri dağlardan acı haber almıyoruz.

Elbette bize yaratılan acıları unutmayacağız. Ama daha fazla kanın, gözyaşının yaşanmaması için mücadele edeceğiz.

Çözüm süreci kararlılıkla devam ederken süreci sabote etmek için her türlü tahriki yapan hainlerin işbaşı yaptıklarına şahit oluyoruz. Biz bunların hiçbirine boyun eğmeyiz. Değerlerimizin ayaklar altına alınmasına asla göz yummayız. Bu süreci tahriklerle akamete uğratmak isteyenler tarihe hesap veremez. Türkiye küçük hesaplara boyun eğecek bir devlet değildir. Biz kanın durması için bu kadar çırpınırken birilerinin siyasi hesap içinde olduklarını görüyoruz. Sabırla yola devam edeceğiz.

Biz bugüne kadar sizin başınızı öne eğecek hiçbir girişimde olmadık. Bundan sonra da asla başınızı öne eğdirmeyeceğiz.

Dünya güçlü bir Türkiye istemiyor. Bölgemizde oynanan oyunlar zayıflatılmış bir Türkiye için. Onlar yanlış hesaplar içindeler.

Göreve geldiğimizde yolsuzluklar dizboyuydu. Tamamen yok değil, yine var. Faiz lobisi derken boşuna demedim. Faiz dışı gelirle abad olanlar var. Kredi kartı var ya. Bunları almayın ya... Bayılıyor bir tane kredi kartı alayım. Ay sonu gelmeden bitiyor zaten faizi, şusu, busu... Oynanan oyun büyük. Herkes bunu görmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan şehit aileleri iftarında konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN