Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prangayı kırıp yok edeceğiz

Süreci akamete uğratmak isteyenlerin tarihe hesap veremeyeceğini belirten Erdoğan "Türkiye'nin ayaklarına takılmış prangayı mutlaka kırıp yok edeceğiz"dedi

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çözüm süreci adını verdiğimiz süreç, asla ve asla şehitlerimizin ruhunu müezzeb edecek hatıralarını incitecek bir süreç değildir" dedi. Erdoğan şehit aileleri ve gaziler için Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen iftar yemeğinde "Sizlerden bize inanmanızı bundan sonra da bize güvenmenizi rica ediyorum" ifadelerini kullanırken şu mesajları verdi:
Ölüm haktır. Biz yavrularımızın eline kına yakarak askere göndeririz. İslam dünyasında hiçbir ülke askerine Mehmetçik adını koymamıştır. Bu nerden dönüşmüştür derseniz? Bu küçük Muhammed adına Mehmetçik denir. Büyüklerimiz kullanmaz Muhammed'i edebinden dolayı. Şahadeti de bizde o denli izler bırakır.

"AL VER SÜRECİ DEĞİLDİR"
Şehitlerin izinden gitmeyenler kaybolmaya mahkumdurlar. Ne yaptıysak onların aziz ruhlarını incitmemeye hep özen göstererek yaptık. Emanet şuurunu aklımızdan çıkarmadık. Çözüm süreci adını verdiğimiz süreç, asla ve asla şehitlerimizin ruhunu müezzeb edecek hatıralarını incitecek bir süreç değildir. Şehitlerimizin hatırasına gölge düşürecek adımı biz atmayız. Bir tek şehidimizin aziz hatırası incinecekse her şeyden hatta serimizden, başımızdan, geçmek bizim varlık sebebimizdir. Onların hatırası her ideolojinin, siyasi tasavvurun kat be kat üzerindedir.
Birilerinin tamamen siyasi mülahazalarla çıkarlar çerçevesinde süreç hakkında fitne ve ithamlar içinde olması sizi yanıltmasın. Bu süreç asla bir pazarlık süreci değildir. Al ver süreci değildir. Ülkemizin istikbali bayrağımızın şerefi için gerekirse ebediyete kadar mücadele veririz. Ama biz ölmenin ve öldürmenin devam ettiği değil, yaşamanın ve yaşatmanın egemen olduğu bir gelecek istiyoruz. 7 aydır hamdolsun, şehitler gelmiyor. Bu bir rahatlama değil mi? Beklediğimiz arzuladığımız bu değil mi?
Kin ve intikam duygusu bizim asla prim verdiğimiz duygu değildir. Elbette bize yaşatılanları unutmayacağız. Ama daha fazla acının daha fazla göz yaşının önüne geçmek için de meşruiyet dairesi içerisinde mücadele edeceğiz.
Özellikle sadece teröre ve teröristlere karşı mücadele etmiyoruz. Onları kullanan onlar üzerinden Türkiye ile hesap görmeye çalışanlar ile de mücadele ediyoruz. Kanın gözyaşının istismarın devam etmesini isteyen bundan her türlü çıkar devşirmek isteyen çok farklı çevreler var. Süreç devam ederken bu çevrelerin de boş durmadığını görüyoruz. Her türlü alçaklığı yapan hainlerin işbaşı yaptığına da şahit oluyoruz. Biz bunların hiçbirine boyun eğmeyeceğiz. Değerlerimizin ayaklar altına alınmasına, hele aziz şehitlerimizin ruhlarının incitilmesine asla göz yummayız. Bu güzel süreci sabote eden millete hesabını veremez.

"ASLA BAŞINIZI EĞDİRMEYECEĞİZ"
Süreci tahrik ve provokasyonlarla akamete uğratmak isteyenler tarihe hesabını veremez. Türkiye Cumhuriyeti küçük hesaplar karşısında boyun eğecek bir devlet değildir. Sabırla, metanetle yolumuza devam edecek, Türkiye'nin ayaklarına takılmış prangayı mutlaka kırıp yok edeceğiz. Biz bugüne kadar sizin başınızı öne eğecek bir girişimin içerisinde olmadık, bundan sonra da asla başınızı eğdirmeyeceğiz. Başbakan Erdoğan, konuşmasında şehit aileleri ve gaziler için büyük bir hassasiyetle durumlarında iyileştirmeler yaptıklarını ifade ederken, kalem kalem yapılanlarını da sıraladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prangayı kırıp yok edeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN