Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK sınırötesine ateş açtı

Şanlıurfa Suriye sınırında yer alan Suriye'nin Rasulyan ilçesinde Özgür Suriye Ordusu ile terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olan Partiya Yekineya Demokratik (PYD) güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Giriş Tarihi: 17.7.2013 13:46 Güncelleme Tarihi: 17.7.2013 15:40
Sınırın sıfır noktasına kadar gelen ve Türkiye tarafına ateş açan teröristleri Türk Silahlı Kuvvetleri'ne(TSK) bağlı birlikler uzaklaştırmaya çalışıyor. Özgür Suriye Ordusu'nun bayraklarını indiren PYD güçlerinin sınırın sıfır noktasında tehdit oluşturduğunu anlayan sınırdaki TSK birlikleri PYD güçlerini uzaklaştırmak için uyarı ateşi açtı.

Öte yandan bir grup terör örgütü yandaşı PKK ve Öcalan lehine slogan atarak sınıra doğru gitmek isteyince çevik kuvvete bağlı emniyet güçleri grubu dağıtarak kontrol altına aldı. Gruptaki kişiler Ceylanpınar merkezde sokaklara dağılarak kaçtı.

Sınırın öte yanında sıcak çatışma hala devam ediyor. Ceylanpınar halkı ise korku içinde bekliyor.

SAVAŞ UÇAKLARI SURİYE SINIRINDA

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinde, Özgür Suriye Ordusu ile PYD arasında çıkan çatışmada sınırı aşan kurşunlar bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Olayın ardında Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığından havalanan F-16 savaş uçakları, Suriye sınırına doğru yöneldi.

Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığına bağlı 8. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan çok sayıda F-16 savaş uçağı, Türkiye - Suriye sınırında keşif uçuşu yaptı. Uçaklar, Rasulayn bölgesinde artan çatışmalar üzerine sürekli uçuşlarını sürdürüyor. Mühimmat yüklü havalanan uçaklar, Ceylanpınar- Rasulayn sınır bölgesinde sık sık uçuş yaparak istihbarat topluyor.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye'nin Rasulayn ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları ve muhalifler arasında yaşanan çatışmaların devam ettiğini açıkladı. Çatışmalar esnasında Ceylanpınar ilçe merkezindeki evlere 4, Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına da 5 -10 adet hafif silah mermisi isabet ettiğini bildiren TSK, "Angajman kuralları gereği Suriye topraklarından ateş açılan mevziiye Cenkeser Hudut Karakolu'ndan ateşle karşılık verildi." açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 'Hudut Hattında Meydana Gelen Olaylar' başlıklı yazılı bir açıklama yapıldı. Türkiye-Suriye hududunda, Şanlıurfa Ceylanpınar karşısındaki Resulayn ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla muhalifler arasında, 16 Temmuz saat 14.00 sularında başlayan çatışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, "Ceylanpınar Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nezir Atilla, 17 Temmuz 2013 saat 10.00'da, Suriye tarafından seken bir hafif silah mermisi ile yaralanmıştır. Ceylanpınar Devlet Hastanesine sevk edilen şahsın hayati tehlikesi yoktur." denildi.

Gece boyunca devam eden çatışmalar esnasında Ceylanpınar ilçe merkezindeki evlere 4 adet, Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına da 5-10 adet hafif silah mermisi isabet ettiği kaydedilen açıklamada, angajman kuralları gereği Suriye topraklarından ateş açılan mevziiye Cenkeser Hudut Karakolu'ndan ateşle karşılık verildiği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK sınırötesine ateş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN