Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Köyleri JİTEM timi boşalttı'

Kızıltepe Başsavcılığı, 1990'lı yıllardaki faili meçhul cinayetleri işleyenin, köy boşaltıp yakanların JİTEM içindeki "Bıçak Timi" olduğu tespitinde bulundu

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Ergenekon soruşturması sırasında, 1990'lı yıllarda özellikle Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki faili meçhul cinayet gündeme gelince, bunları soruşturan Kızıltepe Başsavcılığı, 95 sayfalık fezleke hazırlayarak, "gereğinin yapılması" için Terörle Mücadele Kanunu 10'uncu Madde ile Yetkili Diyarbakır Başsavcı Vekilliği'ne gönderdi. Fezlekede, o dönemde Kızıltepe ile çevresinde gerçekleştirilen ve faili meçhul kalan 12 cinayetin JİTEM mensubu 8 sanık tarafından işlendiği belirtildi. Eylem yöntemi olarak genellikle "bıçaklamayı" seçtikleri için "Bıçak Timi" olarak bilinen bu yapının başında, dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Albay Hasan Atilla Uğur'un bulunduğu iddia edildi. Ergenekon davasında yargılanan Uğur için "JİTEM'in Kızıltepe Sorumlusu" denilen fezlekede, şu ifadeler yer aldı:

LEGAL ÇİZGİDEN KAYDILAR
"Terörle mücadele amacıyla yürütülen devlet faaliyetlerinin belirli dönemlerde legal çizgiden kaydığı, başta TSK olmak üzere, bazı kamu görevlilerinin organize ettiği oluşumlar bünyesinde örgüt mensuplarının, yardım edenlerin veya sempati duyanların haklarında adli süreç başlatılmaksızın işkence, öldürme vb. hukuka aykırı eylemlere maruz bırakıldıkları da bir gerçektir. Ayrıntıları açıklanan cinayetler, zorla köy boşaltmaları ve işkence olaylarına ilişkin başlatılan bu soruşturma kapsamında yapılan araştırmalar neticesinde, söz konusu eylemlerin JİTEM adlı oluşumun faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirildiğine dair kuvvetli şüphe teşkil eden delillere ulaşılmıştır."

12 FAİLİ MEÇHUL, 8 ŞÜPHELİ

Diyarbakır Başsavcı Vekilliği'ne geçen hafta gönderilen fezlekede sanıkların suçunu, "Silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma, kasten öldürme, adam kaçırma ve işkence" olarak tanımladı. Şüpheliler" hanesinde de Hasan Atilla Uğur, Ahmet Boncuk, Ünal Alkan, Abdurrahman Kurga, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan, Mehmet Emin Kurga ve İsmet Kandemir yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Köyleri JİTEM timi boşalttı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN